Най-голямата ракета на SpaceX претърпя втори пореден неуспешен тестови полет, като се взриви няколко минути след изстрелването си в четвъртък. Падащите отломки принудиха американските власти да ограничат движението на самолетите над Южна Флорида и Бахамските острови.
Причината за катастрофата на кораба, наречен Starship (Звезден кораб), е едновременно изключване на част от двигателите на ракетата. Това доведе до неконтролируемо завъртане на ракетата, която след това се разпадна.
Провалът на осмия тестови полет на Starship идва малко повече от месец след като седмият също завърши с експлозия. Двете катастрофи на най-големия космически кораб SpaceX са сериозен удар по надеждите на Илон Мъск за ускоряване на проекта Starship, чиято крайна цел е полет до Марс.
По план 123-метрова ракетна система трябва да отведе хората до Марс в началото на следващото десетилетие, докато Starship все още не изглежда особено надеждна система.
Ракетата излетя около 18:30 часа от площадката за изстрелване в Бока Чика, Тексас. Супер тежкият ускорител от първа степен на ракетата се върна обратно на Земята, както беше планирано
Минути по-късно камерите на SpaceX показаха горната степен на Starship да се върти неконтролируемо в Космоса, а визуализация на двигателите на ракетата показа, че множество от тях са се изключили.
В този момент SpaceX призна, че е загубила връзка с кораба. Малко след това камерите започнаха да показват падащите отломки над Флорида и Бахамските острови.
„За съжаление това се случи и последния път, така че вече натрупахме малко опит“, каза говорителят на SpaceX Дан Хуот в предаването на живо. В изявление късно в четвъртък SpaceX каза, че Starship е претърпял „енергийно събитие“, което е довело до загуба на няколко двигателя.
„Това доведе до загуба на контрол върху траекторията и в крайна сметка до загуба на комуникация със Starship. Последният контакт със Starship дойде приблизително 9 минути и 30 секунди след излитането“, се казва в съобщението на SpaceX.
Компанията заяви, че сред отломките няма токсични материали. Повредата на Starship през януари приключи осем минути след началото на полета, когато ракетата избухна, изсипвайки отломки над Карибските острови и причинявайки леки щети на автомобил на островите Търкс и Кайкос.
Американската летателна администрация обяви, че ще проведе разследване за причината за повредата. Разследването на предишния провал на Starship все още продължава,
Starship се стремеше да направи почти пълна орбита около Земята и да влезе отново над Индийския океан, симулирайки готовност за кацане.
На този фон американската космическа агенция НАСА работи по програмата SLS (Space launch system), чиято крайна цел също е да отведе хора на Марс. НАСА използва свръхтежката ракета Artemis 2, чиято първа цел е да отведе хора отново до Луната, а през следващото десетилетие и до Марс.
Илон Мъск си е позволявал да критикува проекта на НАСА като пилеене на пари, защото SLS не е система, която позволява многократна употреба.