Зад завесата: Тръмп на стероиди

Ако има нещо безспорно, то е, че президентът Тръмп води повече битки, с повече действия, отколкото само с думи, и с повече трайни последици, отколкото някой е очаквал.

Защо това е важно: Оказва се, че Тръмп не е блъфирал за въвеждането на мита от 25%, за помилването на престъпниците от щурма срещу Капитолия на 6 януари 2019, за наказването на Европа, за награждаването на Русия, за увеличаването на изпълнителната власт, за разпускането на ФБР, за попълването на кабинета с лоялисти, за наказването на медиите или за използването на булдозер в правителството.

Всъщност в повечето случаи той предприема по-краен подход от обещаното или очакваното, пише сайтът Axios в анализ за речта на Тръмп пред Конгреса и първите 43 от встъпването му в длъжност.

И започва нови големи публични битки, които малцина, ако изобщо има такива, са очаквали: Завладява Панамския канал, преименува Мексиканския залив, купува Гренландия, тормози Канада, превръща Газа в лъскава Ривиера, премахва USAID и срива Асоциацията на кореспондентите на Белия дом.

„За 43 дни постигнахме повече, отколкото повечето администрации за четири или осем години“, похвали се Тръмп в началото на обръщението си към Конгреса във вторник вечерта. „И едва сега започваме“, каза той, като описа първите си седмици като „нищо друго, освен бързи и безмилостни действия“.

Това беше реч на стероиди - 9 900 думи! Със своите 100 минути Тръмп счупи рекорда за президентско обръщение към Конгреса, подобрявайки с 11 минути маратонската реч на президента Бил Клинтън от 2000 г. „За състоянието на съюза“.

Говорейки за митата, Тръмп каза: „Ще има малко смущения, но ние сме ОК с това."

Голямата картина

Толкова много неща бяха задействани толкова бързо и на толкова много фронтове, че за Белия дом на Тръмп е трудно да приложи и обясни голяма част от тях, коментират служители от администрацията. Тръмп и неговите поддръжници на MAGA (движението „Америка на първо място“ -бел.ред.) го харесват.

Но много републиканци от Конгреса споделят неофициално притесненията си, че това може да се окаже твърде много - твърде много за ориентиране и твърде голям риск за двете неща, за които хората ги е грижа най-силно: личните им финанси и сигурността.

Тръмп остава сравнително популярен. Влиянието му върху републиканските представители на изборни длъжности и медиите от групата MAGA е по-силно от всякога.

И малцина влиятелни републиканци протестират срещу каквото и да е, което той прави, по някакъв сериозен и устойчив публичен начин.


Всъщност повечето от тях отиват в X или Fox News, за да аплодират дори действия, които частно поставят под съмнение или не харесват. Така че увереността му не е неуместна.

Зад кулисите:

Засега Белият дом на Тръмп се отнася с пренебрежение към опасенията и оплакванията.

Ако не друго, колективната увереност на сътрудниците му също е на стероиди. Те признават малко грешки, изразяват нулево съжаление и вярват с цялото си сърце, че са прави, а критиците грешат. Но съветниците и приятелите на Тръмп извън Белия дом се чувстват по-малко сигурни.

„Разбира се, че се притеснявам“, казва пред журналист от Axios един от водещите съветници на Тръмп, който наскоро е разговарял с президента в Мар-а-Лаго. „Все още сме във фазата на медения месец. Но фондовият пазар и тези данни, както и шумът от Илон [Мъск] не са добри“.


„Той беше толкова уверен и спокоен [по време на речта], че започнах да вярвам, че не би трябвало да се тревожа“, допълва източникът.
Акустиката около Трмъп

„Тръмп разбива!" - ако се настроите на MAGA медиите. Основните десни платформи и подкастове, включително War Room на Стив Банън и Джак Позобец, са се запалили тази седмица с победни викове по Украйна и митата.

Въпреки това рисковете за Тръмп се увеличават:

Фондовият пазар спадна рязко в понеделник, когато Тръмп обяви, че ще наложи митата на Канада и Мексико, след което имаше още един голям спад във вторник, след като те влязоха в сила в полунощ.

Подхранвайки страховете от инфлация, Target предупреди купувачите във вторник, че цените ще се повишат заради митата, които Тръмп наложи на Китай.

Миналата седмица потребителското доверие се срина до осеммесечно дъно на фона на опасенията за търговската и тарифната политика на Тръмп.

Три проучвания на общественото мнение през последните три дни показаха, че американците се съмняват дали Тръмп държи топката в свои ръце: 82% от пълнолетните граждани на САЩ твърдят, че икономиката трябва да бъде важен приоритет, но само 36% смятат, че я тя е важен приоритет за Тръмп , установи проучване на CBS News. Само 31% от пълнолетните американци в анкета на Ройтерс/Ипсос одобряват справянето на Тръмп с разходите за живот. 52% от пълнолетните американци в анкета на CNN заявиха, че Тръмп не е обърнал достатъчно внимание на най-важните проблеми на страната.

По света

По света, старите съюзници треперят или се разбягват. За да разберете в цялост едновременните битки, които Тръмп избра да води, помислете за страните, с които имаме повече напрежение сега, отколкото преди 44 дни: Украйна, Канада, Мексико, Дания (заради Гренландия), Германия, Великобритания, Франция, Панама.

Тръмп може с право да твърди, че отношенията са по-добри с Израел, саудитците и Русия.


Но старите съюзници, които толкова бързо се превръщат в скептици или потенциални противници, нарушават геополитическите изчисления.

Изолиране на Канада

Тръмп преобърна отношенията по радикален начин. Сега северната съседка на Америка е драстично по-борбена, по-антиамериканска и по-пролиберална, отколкото беше, когато Тръмп встъпи в длъжност. Сега сме въвлечени в търговска война, която може да навреди на някои потребители в САЩ и, според собствената преценка на канадците, да опустоши икономиката им. Тръмп иска големи мита и, както той продължава да предлага, да направи Канада 51-вият щат.

Отговорът на Канада: голям среден пръст на САЩ, обещавайки ответни мита и осуетявайки „много тъпата“ търговска война на Тръмп.

Тръмп смята Канада за незначителен глобален играч и слаб съсед, който не е в състояние да спечели търговска война с нас, твърдят служители. Според тях президентът е безразличен към предишните тесни отношения, сътрудничество или опасения за разклащане на партньорството.

Същото важи за Германия или Украйна, за Франция или Великобритания.

Тръмп наистина вярва, че повечето отношения или споразумения са транзакционни. Така че според негови приближени, той няма нищо против другите да се страхуват или да се отвращават от опитите му да изнудва и блъфира, за да постигне възможно най-добрата сделка за Америка.

Интересно е, че единствената област, в която Тръмп бе по-малко речовит и по-малко драконовски настроен от очакваното, е експулсирането на нелегални имигранти. Той засили сигурността и драстично намали броя на нелегалните преминавания - но плановете му се сблъскаха с реалността на съществуващите закони, ограничените правителствени ресурси и правните предизвикателства.

В резултат на репресиите на Тръмп броят на мигрантите, незаконно пресичащи югозападната граница, е спаднал през февруари до най-ниското ниво от десетилетия, според вътрешни данни, получени от Axios. „Нахлуването в нашата страна е ПРЕКРАТЕНО“, написа Тръмп в събота в социалната си мрежа Truth Social.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини