От рибена супа до кафе може да усетите „електронен вкус“, показва проучване
Нова технология възнамерява да предефинира изживяването във виртуалната реалност, като го разшири, включвайки нова сетивна връзка: вкус.
Интерфейсът, наречен „e-Taste“ (е-вкус), използва комбинация от сензори и безжични химически дозатори, за да улесни дистанционното възприемане на вкуса - това, което учените наричат вкусово усещане. Тези сензори са настроени да разпознават молекули като глюкоза и глутамат - химикали, които представляват петте основни вкуса: сладък, кисел, солен, горчив и умами. Веднъж уловени чрез електрически сигнал, тези данни се предават безжично на отдалечено устройство за възпроизвеждане.
Тестовете на място, проведени от изследователи от Държавния университет в Охайо, потвърждават способността на устройството да симулира по дигитален начин различни по интензивност вкусове, като същевременно предлага разнообразие и безопасност за потребителя.
„Химическото измерение в настоящата сфера на VR и AR е сравнително слабо представено, особено когато говорим за обоняние и вкус“, коментира Дзинхуа Ли (Jinghua Li), съавтор на изследването и доцент по материалознание и инженерство в Държавния университет в Охайо. „Това е пропуск, който трябва да бъде запълнен, и ние разработихме тази система от следващо поколение."
Системата, чието разработване е вдъхновено от предишна работа на Ли по биосензори, използва задвижващ механизъм с две части: интерфейс към устата и малка електромагнитна помпа. Тази помпа се свързва с течен канал с химикали, който вибрира, когато през него премине електрически заряд, изтласквайки разтвора през специален гелов слой в устата на субекта.
В зависимост от времето, през което разтворът взаимодейства с този гелов слой, интензивността и силата на всеки вкус може лесно да се регулира, обяснява Ли.
„Въз основа на дигиталните инструкции може също така да се избере едновременното освобождаване на един или няколко различни вкуса, така че те да формират различни усещания“, посочва Ли.
Изследването е публикувано в списание Science Advances.
Преглед на системата e-Taste, включително принципите на работа, схемата за предаване на данни и основните функционални звена. Кредит: Science Advances, 2025; 11 (9) DOI: 10.1126/sciadv.adr4797
Вкусът е субективно усещане, което може да се променя във всеки един момент. И все пак това сложно усещане е продукт на две от химическите сензорни системи на организма, които работят в тандем, за да гарантират, че това, което ядете, е безопасно и хранително - вкусовите и обонятелните сетива.
„Вкусът и мирисът са силно свързани с човешките емоции и памет“, коментира Ли. „Така че нашият сензор трябва да се научи да улавя, контролира и съхранява цялата тази информация."
Въпреки трудностите, свързани с възпроизвеждането на сходни вкусови усещания за повечето хора, изследователите установяват, че при опитите с хора участниците са могли да различат различните интензивности на киселото в течностите, генерирани от системата, с точност от около 70%.
Допълнителни тестове, оценяващи способността на e-Taste да потапя участниците във виртуално преживяване с храна, анализират и възможностите на устройството за далечни дистанции, показвайки, че дистанционно дегустиране може да бъде инициирано в Охайо от далечна Калифорния. Друг експеримент включва участници, които се опитват да идентифицират пет варианта на храна, които възприемат, независимо дали става въпрос за лимонада, торта, пържено яйце, рибена чорба или кафе.
Макар че тези резултати откриват възможности за разработване на нови VR преживявания, откритията на този екип са особено значими, защото потенциално могат да предоставят на учените по-задълбочено разбиране за това как мозъкът обработва сензорните сигнали от устата, посочва Ли.
Плановете за усъвършенстване на технологията се въртят около по-нататъшното миниатюризиране на системата и подобряване на съвместимостта ѝ с различни химични съединения в храните, които предизвикват вкусови усещания. Освен че помага за създаването на по-добро и по-динамично игрово изживяване, проучването отбелязва, че работата може да бъде полезна за стимулиране на достъпността и приобщаването във виртуалните пространства на хора с увреждания, като например тези с мозъчни травми или дълъг Ковид, което привлече вниманието на широката общественост към загубата на вкусови усещания.
„Това ще помогне на хората да се свързват във виртуалните пространства по невиждани досега начини“, отбелязва Ли. „Тази концепция е налице и е добра първа стъпка към превръщането й в малка част от метавселената“.
Справка: Shulin Chen, Yizhen Jia, Bowen Duan, Tzu-Li Liu, Qi Wang, Xiao Xiao, Prasad Nithianandam, Xi Tian, Chunyu Yang, Changsheng Wu, Zhaoqian Xie, Jinghua Li. A sensor-actuator–coupled gustatory interface chemically connecting virtual and real environments for remote tasting. Science Advances, 2025; 11 (9) DOI: 10.1126/sciadv.adr4797
Източник: New device could allow you to taste a cake in virtual reality, Tatyana Woodall, Ohio State News