Прокуратурата е бърза, но не смела и сръчна

Бързата работа на държавното обвинение щеше да е похвална, ако не беше избирателна

„Скорост. Аз съм скорост."

За тази реплика от популярно анимационно филмче се сещам, докато чета съобщението на прокуратурата за внесения обвинителен акт срещу депутатката от „Продължаваме промяната“ Лена Бориславова. Сигурно и наблюдаващият прокурор си е повтарял същото. Обвинението ѝ беше предявено на 7 февруари. 13 дни по-късно делото „Корал“ вече е в съда. Бориславова ще отговоря за това, че съзнателно се е ползвала от неистински документи, с които е трябвало да бъде доказано, че правните отношения между лидера на ПП Кирил Петков и Сдружение „Да запазим Корал“ са прекратени.

Със същата завидна бързина беше внесен и обвинителният акт срещу самия Петков. Той пък, според прокуратурата, е превишил правомощията си като премиер и е наредил ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г. Обвинението беше повдигнато на Петков на 10 януари, а делото му влезе в съда след няма и месец - на 14 февруари.

И Бориславова, и Петков сами се отказаха от депутатския си имунитет, щом и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов им го поиска. Бориславова обаче малко се забави и тогава отново

лъсна припряността на прокуратурата по нейния казус

Сарафов писа специално писмо на председателката на парламента Наталия Киселова, за да ѝ напомни, че депутатите трябва да се произнесат по исканията му. Със същото писмо се напомняше и за имунитета на Джейхан Ибрямов от ДПС на Ахмед Доган.

Няма нищо лошо прокуратурата да работи на бързи обороти. Всеки, който е обвинен в престъпление, трябва възможно най-бързо да бъде изправен пред съда, който да отсъди виновен ли е той или невинен. Това е в полза не само на обвинения, но и на цялото общество и вярата му в правосъдието и институциите. Колкото по-бавно се разследва, толкова повече се отдалечават истината и справедливостта. Но и толкова по-здраво опъва каишката, на която обвиняемият може да бъде държан. Не трябва да забравяме, че повдигането на обвинения, дори да не е съпроводено с арести, влачи след себе си ограничения - например да се пътува, и предполага проверка на имуществото. Изобщо да не отваряме дума за клеймото „обвиняем“, което политическите опоненти умело използват. Използва го и самата прокуратура. Нали помним колко често като главен прокурор ни е казвал, че еди кой си е обвиняем и затова не може да бъде вземан насериозно. Вероятно и Сарафов би го правил, ако общуваше по-често с медиите

Вече 3 десетилетия не може да дочакаме делата да приключват в разумни срокове. Но когато виждаме как

държавното обвинение е чевръсто избирателно,

няма как да приемем това за положителна тенденция. Напротив.

В момента изглежда, че прокуратурата здраво се е захванала с опозицията на управляващата коалиция. Ситуацията около и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов се успокои. Докато чака да види дали ще сполучи атаката му през Върховния административен съд към Конституционния съд срещу прекратената му процедура за избор за титулярен шеф на държавното обвинение, той лесно може да засвидетелства лоялност на Бойко Борисов. Явно от него ще зависи бъдещото му кариерно развитие. Пак сме във фазата „Не ми се подхилквай, ти си го избра“ (прословутата реплика на някогашния градски прокурор Николай Кокинов към Борисов по адрес на главния прокурор Сотир Цацаров). Законът забранява на Сарафов да остане и.ф. главен прокурор повече от 6 месеца, но за 6 месеца прокуратурата може много да свърши. А и времето е напълно достатъчно законът да бъде променен, отменен или обявен за противоконституционен. Освен това в момента няма никаква пречка Сарафов да бъде кандидат за поста в бъдеща процедура за избор на главен прокурор, когато бъде избран следващият състав на Висшия съдебен съвет. Така че активността му срещу опозицията може да е инвестиция в бъдещето.

Бориславова разказа, как докато се е запознавала с материалите по делото срещу нея, е установила, че там има доста тлъста папка от ДАНС. В крайна сметка сигналът срещу Бориславова е подаден точно в ДАНС и не е ненормално, че агенцията, призвана да защитава националната сигурност, се е активизирала и правила проверки. Но активността на ДАНС по този казус справедливо може да бъде

противопоставен на очевидното ѝ бездействие по много други.

Най-пресният пример е архивът на сивия кардинал в прокуратурата Петьо Петров - Пепи Еврото. Него службите нито го знаят къде е, нито изглежда да го търсят. Не се впечатляват и от архива му, който БОЕЦ и Бърд изнесоха в края на януари. ДАНС е толкова тайна служба, че в тайна остава и ползата от работата ѝ. Но това е друга тема.

По Кирил Петков работи Комисията за противодействие на корупцията, КПК. Частта от разделената на две по време на кабинета „Денков“ КПКОНПИ. Сега, някой да не реши, че като е разделена, комисията е реформирана. Нищо подобно. Шеф все така там е Антон Славчев, а подозренията, че органът се използва за бухалка от задкулисието, си остават все така обосновани.

Последната шумна акция, в която главна роля изигра КПК, беше по делото „ББР“. Там обвинения получиха бизнесменът Румен Гайтански - Вълка, един адвокат и бившият шеф на ББР Стоян Мавродиев, който е в неизвестност. По този казус обаче КПК и прокуратурата явно не са толкова смели и сръчни колкото по делото срещу Кирил Петков. В крайна сметка Доган, който беше ударен косвено през това производство, сега е в управляващата коалиция. И е далеч по-безопасно на Борисов да бъде угодено, отколкото почетният председател на ДПС да бъде дразнен.

Делото на Кирил Петков има и една много важна подробност. Там

лично е засегнат Борисов, а той никога няма да прости

това, че беше задържан и изкара няколко часа в ареста. Да припомним думите на Борисов по повод поискания депутатски имунитет на Петков (имунитет, който Петков сам даде, за разлика от Борисов, когато Гешев му го искаше по „Барселонагейт“): „Какво е станало толкова вчера? Поискали имунитет, той няма повдигнато обвинение. Беше ли нощеска в клетката, пика ли като нас в кофите, дадоха ли му повръщаното одеяло да се завие, извлякоха ли го пред децата му? Какво е станало вчера - че му искат имунитета, за да върви разследване. Извлякоха го или викаше по телефона: „Белезници, белезници му сложи!". На тези ли хора искате да съчувствам“.

За улеснение на прокуратурата ето списък на делата, по които бихме искали да видим старанието, демонстрирано по казусите на Бориславова и Петков. Без претенции за изчерпателност, публиката едва ли ще възрази, ако държавното обвинение прояви активност и по други казуси от обществен интерес.

„Нотариуса“ - убийството на Мартин Божанов от една страна, мрежите за влиянието му в съдебната власт от друга.

„Осемте джуджета“ и Петьо Петров - Еврото. Няма как обществото да бъде убедено, че справедливост за всички известни безобразия на този кръг ще бъде въздадена с едно делце за документна измама, при това водено задочно. В картината влиза и архива на Еврото, който разследващите неистово отказват да проучват. Сигурно защото ако се проверят, ще вземат и да се хванат.

Аферата в агенция „Митници“. Скоро ще стане година, откакто гръмна този скандал. Дело в съда обаче няма. Има казус, държан на трупчета, по който прокуратурата може да си играе. Включително и с Асен Василев (ПП), срещу когото има показанията на една от обвиняемите - бившата шефка на митниците Петя Банкова.

Какво става с „Хемусгейт“, апропо? Източването на парите за магистралата си беше тема. Сакове, пачки, какво ли чухме. Но не е ли време да видим и нещо в съда?

А разследването за това бил ли е притискан бившият министър от правителството на Николай Денков и Александър Йоловски във връзка с обществени поръчки за стотици милиони. Йоловски твърди, че се е изплашил от Кирил Петков и Божидар Божанов. Доколкото е известно, той все така е с охрана за наша сметка. Бял кахър на фона на забавеното правосъдие.

Разбира се, лесно могат да бъдат посочени и разследвания, в които няма такъв политически заряд, които държавното обвинение никак не бърза да приключи. На 30 декември 2023 г. в Стара Загора при полицейска гонка загина човек. И досега не е ясно какво свърши прокуратурата по случая. През септември м.г. Сарафов нареди ревизия на наблюдаващите прокурорки. Публиката обаче нито беше информирана за резултатите от тази проверка, нито знае защо разследването се протака толкова.

Накратко - бързина видяхме, сега е време и за малко смелост и сръчност.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини