Путин предложи сделка на САЩ: Можем да снабдяваме американския пазар с до 2 млн. тона алуминий годишно

Руският президент не е против ЕС да участва в преговорите за Украйна

Руският президент Владимир Путин предложи на САЩ възможност за съвместно изследване на залежите от редкоземни метали в Русия, както и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар, като очерта по този начин рамките на бъдеща икономическа сделка между Москва и Вашингтон, предаде Ройтерс. Освен това Путин допусна европейско участие в бъдещи преговори, но уточни, че Евросъюзът не може да иска нищо от Русия.

По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще има голямо развитие на икономическото взаимодействие с Русия. Два часа след изказването на Тръмп руският президент проведе заседание със свои министри и икономически съветници, посветна на редкоземните метали.

„Ние, между другото, бихме били готови да направим предложение на нашите американски партньори и като казвам „партньори“, нямам предвид само правителството и правителствените структури, но също така и компании, които биха проявил интерес към сътрудничество. Ние несъмнено разполагаме, искам да подчертая, със значително повече такива ресурси от Украйна“, каза Путин по руската държавна телевизия след заседанието, като отбеляза, че потенциална сделка между САЩ и Украйна за редкоземните метали няма да е проблем за Русия.

Руският президент заяви, че руски компании могат да снабдяват американския пазар с до два милиона тона алуминий всяка година. Около 15% от вноса на алуминий в САЩ идваше от Русия преди въвеждането на ограничения през 2023 година.

Путин каза още, че Русия и САЩ биха могли да работят заедно в рамките на водноелектрически проекти и при производството на алуминий в руския Красноярски край в Сибир, където е базиран най-големият руски производител на алуминий „Русал“.

В стенограма на заседанието, публикувана от Кремъл, Путин посочва, че редкоземните елементи са приоритетен сектор за икономическото развитие на Русия и за нейната конкурентоспособност.

Той изрази готовност за приемането на американски инвестиции при изследването на редкоземни богатства в окупираните от руските сили територии на Украйна, предаде Франс прес.

„Готови сме да привлечем чуждестранни партньори в нашите нови исторически територии, които Русия си върна. Там има залежи. Готови сме да работим с нашите партньори, включително американски, в новите региони“, каза Путин.

Руският президент направи това изказване на фона на преговорите между Украйна и САЩ за сделка, която да даде достъп на американски компании до украинските редкоземни богатства.

Той допусна европейско участие в бъдещи преговори, но уточни, че Евросъюзът не може да иска нищо от Русия. Путин заяви още, че би искал Украйна да е приятелска съседна страна, но това не може да стане с Володимир Зеленски като президент.

Вчера Зеленски посрещна в Киев европейски лидери и канадският премиер за третата годишнина от началото на войната. Междувременно Евросъюзът и Великобритания обявиха нови пакети от санкции срещу Русия. Европейските ограничения засягат различни руски медии, както и кораби от т.нар. сенчест флот - плавателни съдове под чужди флагове, чрез които Русия заобикаля досегашните санкции.

Тази сутрин в цяла Украйна звучат сигнали за въздушна тревога. Полската армия съобщи, че нейни самолети са във въздуха, за да могат при нужда да защитят въздушното пространство над граничещите със западна Украйна региони.

50% съкращение на военни разходи

Снощи, в телевизионната програма, в която говори по разнородни теми, Путин също така определи като добра идея предложението на Тръмп, съгласно което Русия, САЩ и Китай трябва да съкратят наполовина своите военни разходи, предаде Франс прес.

„Може да сключим споразумение със САЩ. САЩ ще намалят с 50 процента и ние ще намалим с 50 процента разходите. Китай ще се присъедини към нас, ако го желае. Ние мислим, че това предложение е добро, и сме отворени за дискусии в тази насока“, каза Путин.

Предложението на Тръмп дойде в средата на февруари. Тогава той каза, че трите най-големи военни сили в света биха могли да намалят наполовина военните си разходи, и добави, че планира да обсъди това с Москва и Пекин, когато конфликтите в Украйна и в Близкия изток бъдат уредени, припомня Франс прес.

„Ние бихме могли да го направим, ние можем да се договорим със САЩ, ние не сме против. Мисля, че това е добра идея“, заяви Путин вчера вечерта.

Русия увеличи значително разходите си за отбрана, за да подкрепи офанзивата, която предприе в Украйна преди три години. Това значително увеличаване на разходите подкрепи руския икономически растеж, но също така подхрани и инфлацията в Русия, отбелязва АФП.

За 2024 г. руският бюджет за отбраната и сигурността в своята цялост е възлизал на около 8,7 процента от руския БВП, припомни Владимир Путин. Това се случва за първи път в Русия от разпадането на СССР през 1991 г.

Същевременно неотдавна Тръмп намекна, че страните от НАТО трябва да харчат по 5 процента от своя БВП за отбрана на година.

 

Източник: offnews

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    ИК
    и кво сега
    2 -1
    11:17, 25 фев 2025
    Всичко беше за пари, пари, ценни метали и всякакви находища. Толкова народ изтрепа с цел да заграбиш на хората ресурсите - фашистко правителтво, дъра бъра глупости, искаше им природните богатства.Как е възможно американците да се договарят с тоя абсолютен престъпник ужас. Да се надяваме че ние не сме интересни в някакъв такъв смисъл
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини