Путин предложи на Вашингтон разработване и на руските редкоземни метали
САЩ и Украйна са на път да сключат споразумение за минерали на стойност стотици милиарди долари, според което САЩ ще изразят желанието си Украйна да остане „свободна, суверенна и сигурна“, според проектодокумент получен в Axios.
Администрацията на Тръмп разглежда споразумението като начин да получи възвръщаемост на американските инвестиции в Украйна, която разполага с огромни, но неизползвани минерални ресурси. Украинските власти виждат сделката като възможност да спрат влошаването на отношенията си с администрацията на Тръмп и да изградят дългосрочно партньорство със САЩ.
Украински служител е заявил пред Axios, че сделката е близо до финализиране. Според него документът, който Axios е прегледал, е най-актуалната версия, но все още може да бъде променен. Украинският вицепремиер Олга Стефанишина също потвърди в публикация в X в понеделник, че страните са близо до споразумение, като заяви, че подписването му ще „демонстрира нашия ангажимент за десетилетия напред“.
Президентът Тръмп написа в Truth Social след виртуалната среща на Г-7 в понеделник, отбелязваща три години от руската инвазия в Украйна, че подчертава „важността на жизненоважното споразумение за критични минерали и редкоземни елементи между САЩ и Украйна, което се надяваме да бъде подписано много скоро!“ Тръмп добави, че сделката ще помогне „на американския народ да възстанови десетки милиарди долари и военно оборудване, изпратени на Украйна, като същевременно подпомогне икономическия растеж на Украйна“. Тръмп заяви вчера, че очаква Зеленски тази или другата седмица да дойде в Овалния кабинет и да подпише документа.
Проектоспоразумението предвижда създаването на „Фонд за инвестиции в реконструкция“, който ще бъде управляван съвместно от САЩ и Украйна. В документа се казва: „Правителството на Съединените американски щати възнамерява да предостави дългосрочен финансов ангажимент за развитието на стабилна и икономически просперираща Украйна.“
Фондът ще бъде структуриран така, че да инвестира в проекти в Украйна и да привлича инвестиции за развитие, включително в сектори като добивната индустрия и пристанищата.
В същото време документът предполага, че САЩ ще възстановят част от разходите си, свързани със „защитата, реконструкцията и връщането на Украйна“ към предвоенния БВП.
Проектът на споразумение, който Axios е видял, изразява желание Украйна да остане свободна, но не включва конкретен ангажимент за военна помощ от страна на САЩ.
Документът предвижда Украйна да внесе 500 млрд долара във фонда, като украинските вноски трябва да са двойно по-големи от тези на САЩ. Ден по-рано президентът Зеленски заяви, че сумата от 500 млрд долара вече не се обсъжда.
Не е предвидено сума за директно плащане към САЩ.
Проектът предвижда фондът да се пълни с 50% от приходите на Украйна (след изваждане на оперативните разходи) от „добивни материали“ — включително минерали, нефт и газ.
Текстът съдържа клауза, която се отнася до проекти във „временно окупираните територии от Руската федерация, в случай че тези територии бъдат освободени“.
Проектът, който Axios е видял, предвижда Министерствата на финансите и търговията на САЩ, заедно с кабинета на вицепрезидента Ванс, да работят по детайлите на споразумението с Министерството на икономиката на Украйна, след като бъде подписан първоначалния рамков документ.
В края на документа са предвидени места за подписите на държавния секретар на САЩ Марко Рубио и украинския му колега Андрий Сибига.
Източници и от двете страни са казали пред Axios, че сделката изглежда все по-вероятна и може скоро да бъде обявена официално.
Европа предлага своя сделка за минералите на Украйна
ЕС предлага на Украйна своя сделка за полезни изкопаеми, твърдейки, че е по-изгодна от американската. Еврокомисарят по индустриална стратегия Стефан Сежурне заяви, че е представил алтернативно предложение на украинските власти по време на среща вчера в Киев, предава Politico.
„Украйна може да предостави 21 от 30-те най-важни материали, от които Европа се нуждае, в рамките на взаимноизгодно партньорство. Допълнителната стойност, която предлага Европа, е, че ние никога няма да изискваме сделка, която не е в полза и на двете страни“, заяви Сежурне.
Путин предложи на САЩ руските редкоземни метали
Руският президент Владимир Путин предложи на САЩ съвместно изследване на залежите от редкоземни метали в Русия, както и доставката на алуминий за американския вътрешен пазар. По-рано Доналд Тръмп заяви, че ще има голямо развитие на икономическото взаимодействие с Русия. Два часа след изказването на Тръмп Путин проведе заседание със свои министри и икономически съветници, посветено на редкоземните метали.
„Ние, между другото, бихме били готови да направим предложение на нашите американски партньори и като казвам „партньори“, нямам предвид само правителството и правителствените структури, но също така и компании, които биха проявил интерес към сътрудничество“, каза Путин по руската държавна телевизия след заседанието.
„Ние несъмнено разполагаме, искам да подчертая, със значително повече такива ресурси от Украйна“, каза Путин, като отбеляза, че потенциална сделка между САЩ и Украйна за редкоземните метали няма да е проблем за Русия.
Руският президент заяви, че руски компании могат да снабдяват американския пазар с до два милиона тона алуминий всяка година. Около 15% от вноса на алуминий в САЩ идваше от Русия преди въвеждането на ограничения през 2023 година.
Путин каза още, че Русия и САЩ биха могли да работят заедно в рамките на водноелектрически проекти и при производството на алуминий в руския Красноярски край в Сибир, където е базиран най-големият руски производител на алуминий „Русал“.