България вече покрива и критерия за инфлацията, показват новите данни на Евростат
Правителството обяви, че България вече изпълнява критерия за ценова стабилност. Това се случи днес, след като Евростат пубикува официалните данни за инфлацията в ЕС и в Еврозоната.
Очаквано инфлацията в България се забърза през януари. Страната ни се е изкачила на седмо място в ЕС по ръст на потребителските цени. При средно 2.5% / за страните от Еврозоната у нас индексът на годишната инфлация е 3.8 на сто. В България от 1 януари бяха повишени тарифите за ток и вода, ДДС в туризма и за хляба и брашното се върна на 20% и всички тези увеличения са отразени в данните за инфлацията. Така за първия месец на 2025 г. страната ни се озова на седмо-осмо място в ЕС по годишно поскъпване на живота редом с Естония, която има същия процент- 3.8%.
Дали това ускоряване на инфлацията ще ни спъне за еврозоната? Няма място за песимизъм. Напротив, премиерът Росен Желязков обяви на днешното извънредно заседание на кабинета, че покриваме инфлационния критерий, а финансовият министър Теменужка Петкова каза, че България ще заяви желанието си да се присъедини към еврозоната.
Сега София ще поиска ЕЦБ и ЕК да изготвят конвергентни доклади - тоест оценки за готовността на България за въвеждане единната валута. Тези доклади ще отразят развитието и през идните месеци, когато ефектът от поскъпването тока, водата и др. вероятно ще е напълно абсорбиран и инфлацията ще се успокои.
Освен това критерият, по който европартньорите оценяват ценовата стабилност, е „средногодишна инфлация“. По него в момента сме буквално на милиметри от изпълнение на изискването, показват данните на Евростат.
Към януари средногодишната инфлация е 2.6% у нас и 1.03% в трите страни с най-ниска инфлация в еврозоната - Финландия (1%), Литва (1%) и Италия (1.1%). Допустимото отклонение е 1.5%, така че летвата за страната ни в момента е 2.53 на сто. Тоест съвсем близо сме.
Първа реакция
„Огласените днес официални данни на Евростат за средногодишната инфлация за последните 12 месеца са благоприятни за България. Настояваме правителството веднага да поиска конвергентен доклад за еврозоната. Призоваваме управляващите да приемат бюджета за 2025 г., заедно с предложените от нас мерки за намаляване на разходите и реформа на администрацията“. Тази позиция на ДБ изрази депутатът Мартин Димитров..
Миналата седмица дясната опозиция поиска Народното събрание да задължи правителството да проведе разяснителна кампания за ползите от въвеждането на еврото и за опита на другите страни. „Тази кампания трябва да отговори на всички злонамерени и хибридни атаки, които внушават, че еврото е виновно за инфлацията. Ако собственото ни правителство не играе двойна игра, шансовете ни за еврозоната от 1.1.2026 г. са огромни“, коментира Мартин Димитров.
Унгария държи черния рекорд
Покрай вълната от бойкоти срещу скъпите храни Хърватия често бе спрягана като „символ“ на вдигане на цените, при това причинено от членството й в еврозоната. Само че за пореден месец шампион на ЕС по висока инфлация не е Хърватия, а друга държава, която нито има намерение да въвежда еврото в близките години, нито отговаря на критериите. Това е Унгария, където през януари годишното поскъпване достигна 5.7 на сто. На второ място също е страна, която е далеч от еврозоната - Румъния с 5.3% ръст на цените. След тях са Хърватия с 5% и Белгия с 4.4 на сто.
на сто .