Кой подкрепи и кой отхвърли Бюджет 2025 на НСТС

Политици и синдикати обсъдиха план-сметката и бюджетите на НЗОК и НОИ

Финансовият министър Теменужка Петкова обяви, че бюджетът за 2025 година вече е представен и обсъден на Националния съвет за тристранно сътрудничество. „Той отговаря напълно на изискванията на Закона за публичните финанси - с дефицит до 3% и разходи до 40% от брутния вътрешен продукт. Постарали сме се да предложим проектобюджет, който да отговаря на обществените изисквания и политиките“, заяви тя.

Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че са успели да структурират план-сметката, така че да не се вдигнат данъците и да няма никакви увеличения на налозите. „Също така най-уязвимите слоеве в страната да останат спокойни и да знаят, че всички социални придобивки ще бъдат запазени, включително и за пенсионерите“, уточни той.

„Работодателите подкрепихме усилията на кабинета за овладяване на бюджетния дефицит, консолидиране на разходите и възстановяване на финансовата стабилност, така че да стане възможно членството на България в еврозоната от 2026 г. Ние подкрепяме тази стъпка. Но АИКБ не подкрепи нито един от трите бюджета, тъй като смятаме, че недопустимо се увеличава преразпределителната роля на план-сметката“, подчерта изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.

„Изземват се много повече доходи от домакинствата, предприятията и икономиката и се изливат в нереформирани системи. По този начин не се увеличава конкурентоспособността на икономиката“, допълни Велев.

„Българската стопанска камара подкрепи с резерви трите проектобюджета - за НЗОК, ДОО и републиканския. Положителните неща са повишенията при НЗОК и ДОО. Ясно отчитаме крехката политическа ситуация в парламента, затова големи реформи не можем да видим в тази план-сметка“, коментира Добри Митрев.

По думите му обаче БСК има опасения относно рязкото нарастване на външния дълг, както и за възможната събираемост на преките и косвените данъци, и по-специално данъка добавена стойност. „Възразихме срещу повишаването на максималния осигурителен доход също“, твърди Митрев.

Президентът на Конфедерацията на независимите синдикати Пламен Димитров отбеляза, че организацията поставя под условие евентуалната подкрепа на трите бюджета. „Смятаме, че в рамката на публичните финанси е дошло време за сериозни дебати. Независимо от това, че политиците не са готови за това още“, добави синдикалистът.

„КТ „Подкрепа“ не е съгласна с трите план-сметки поради една проста причина – най-важно е благоденствието на хората. Тези 5% увеличение на заплатите в държавния сектор не ни удовлетворява. В момента се обсъжда дали ще има протести, или не, но най-вероятно ще има, ако остане по този начин приет бюджетът“, категоричен беше главният икономист Атанас Кацарчев.

Според него е необходимо спешно да започнат преговори по промяна на данъчноосигурителните системи в държавата. „Нашите притеснения относно икономиката в България и Европа също бяха обсъдени. Знаем какво се случва като рецесия във водещите европейски икономики, това неминуемо ще доведе до някакви отражения и у нас. Държим да има ясно изразени приоритети“, каза още той.

 

Източник: nova

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини