Новините, че папа Франциск е настанен в болница с двойна пневмония и „комплексна клинична ситуация“ доведоха до вълна от молитви за здравето му. И вече не чак толкова приглушени спекулации за това кой би могъл да бъде наследникът му, ако се случи най-лошото.
Миналата година в мемоарите си „Живот: Моята история през историята“, Франциск заяви, че никога не е обмислял да абдикира по примера на своя предшественик Бенедикт XVI - „знаково решение“, което „наруши табу, продължило шест века“. Но потвърди, че след като е станал папа, е подписал декларация, че ще подаде оставка, ако влошено здраве направи невъзможно изпълнението на задълженията му.
Папа Франциск е бил хоспитализиран няколко пъти по време на своите 12 години като глава на Римокатолическата църква и е страдал от редица здравословни проблеми през целия си живот. Вече на 88 години, Франциск, роден като Хорхе Марио Бергольо, е най-възрастният папа от повече от век.
Как се избира нов папа?
Ритуалите около папското наследство датират от векове, но процесът е модернизиран, след като екип от католически журналисти и изследователи състави нов онлайн справочник за всеки кардинал, който ще избира следващия папа. The College of Cardinals Report съдържа подробности за всичките 252 кардинали, включително техните позиции по въпроси като ръкополагане на жени дякони, благославяне на еднополови съюзи и възможността за отмяна на задължителното безбрачие на свещениците.
От 252-ма кардинали, изброени в доклада, 138 от тях в момента са под 80 години и следователно имат право да участват в конклава - избора на папа.
След смъртта или оттеглянето на папа, кардиналите са призовани да се съберат в Сикстинската капела във Ватикана, където полагат клетва за секретност и са изолирани от външния свят. През това време те могат да обсъждат достойнствата на вероятните кандидати. Откритата кампания не е разрешена, но това не пречи на процеса да върви успоредно по пътя на тихата дипломация.
Вотът се провежда чрез серия от тайни гласувания, като всеки кардинал пише името на избрания от него на лист хартия. Победителят трябва да получи мнозинство от две трети. Всеки ден се провеждат четири кръга, докато един не получи необходимото доверие. След всяка сесия бюлетините се изгарят, отделяйки дим, който може да бъде видян от хората отвън. Ако димът е черен, кардиналите не са постигнали решение. Белият дим означава, че е избран нов папа.
Какво е конклав?
Конклавът избира следващия папа. Групата от кардинали, които го формират, е определян като „най-могъщия електорат в света“. Франциск - първият папа извън Европа след осми век - направи много, за да оформи избора на следващия конклав. От 138-те кардинали под 80 години, по-голямата част са назначени от настоящия папа.
Повечето от кардиналите ще имат малка представа за бъдещите кандидати за папа преди конклава, се казва в доклада на College of Cardinals Report. Гласуването за папа не е като гласуване в политическо състезание за лидерство, където кандидатите са подложени на публичен контрол. Малък брой от конклава ще бъдат кардинали, работещи в Римската курия, която подпомага папата при управлението на Църквата, но по-голямата част ще бъдат архиепископи, служещи в епархии по целия свят.
Франциск революционизира Колегията на кардиналите, като пропусна големи архиепископии като Лос Анджелис, Венеция и Милано в полза на избирането на мъже от периферията, които отразяват неговата пасторска ориентация и загриженост за бедните. Резултатът ще бъде конклав, много по-различен от този, който го избра. Той ще бъде по-малко италиански, по-малко европейски и по-малко от курията, но ще бъде повече азиатски и африкански.
Кои са фаворитите?
Въпреки че някои католически коментатори смятат за неуважително да се спекулира за това кой ще бъде следващият папа, докато настоящият е все още жив, вниманието вече се фокусира върху кардиналите, които в момента се считат за потенциални кандидати за папа: известни на италиански като „папабили“.
Конклавът може да върне консерватор, чието назначаване би изпратило силно послание за посоката, в която ще поеме Църквата, или папа от развиващия се свят. Избор като този на кардинал Луис Антонио Тагле от Филипините ще бъде приветстван от либералите, предвид променящата се демография на Църквата.
Тагле отдавна е един от водещите кандидати според наблюдателите на Ватикана и букмейкърите. Въпреки това, през ноември, италианският кардинал Пиетро Паролин, държавният секретар на Ватикана, или най-високопоставеният дипломат, стана фаворит сред букмейкърите. В продължение на 11 години той е оцелял при жестоките размествания на Франциск. Според The Spectator той е смятан за умерен кандидат, който би могъл да поправи „щетите, причинени от изблиците и вендетите на шефа си“.
Другите фаворити са ганайският кардинал Питър Търксън, чиито възгледи за важността на ЛГБТ+ правата се възприемат от някои като опит да спечели благоволението на либералите, консервативният кардинал на Унгария Петер Ердьо и канадският кардинал Марк Уеле.
Който и да стане следващият папа, букмейкърите вярват, че има 50% шанс той да избере името Франциск II. Други имена, които се споменават, включват Йоан Павел, Лъв и Йоан.