Петнадесет хиляди мартеници бяха изработени тези дни по инициатива на изселничките от женската организация към Дружеството за култура и сътрудничество на балканските турци Балгьоч в град Ялова, Северозападна Турция.
Изработените мартеници ще бъдат изложени на щанд пред градския музей в центъра на града на първи март - Деня на Баба Марта. Целта е да популяризираме сред повече хора, най-вече сред нашите съграждани, традицията на закичване на мартениците в началото на пролетта - традиция, която ние, хората с корени от България, пренесохме в Турция, каза пред БТА председателят на Дружеството Лютфи Йозгюр.
След като инициаторките споделили идеята, с готовност ги подкрепило ръководството на Градския съвет. Осигурени били необходимите материали - бяла и червена прежда. Един от етажите в триетажната сграда на Дружеството, наречена Балкански дом, е превърната в работилница за мартеници.
Много съм развълнувана, защото идеята да изработим мартеници се прие много добре. Десетки жени се включиха с желание в изработването. Събирахме се след работа и в почивните дни. Някои довеждаха и децата си. На онези, които не познават традицията на мартениците, разказахме защо се изработват от червени и бели конци. Белият цвят символизира чистота и красота, а червеният здравето и силата. Закичването с мартеници е традиция, която, ние изселниците, обичаме и я предаваме на поколенията, сподели председателката на женската организация на Дружеството Балгьоч Гьонюл Юзер.
Много жени се включиха в работилницата за мартеници. Изработиха най-различни видове - гривнички, герданчета, пискюлчета, някои украсявали допълнително с мъниста или други амулетчета, които се продават в Турция.
На щанда, на който ще подаряват мартеници на съгражданите си, жените ще ги запознаят и с някои от популярните поверия за Баба Марта.
Мартеничка се закичва на роднини, познати, приятели, като им се пожелава здраве, благополучие и късмет. Носи се през целия месец март. А когато видиш щъркел, ще си пожелаеш нещо и ще я завържеш на цъфнало дърво. Ние искаме всички да научат тази хубава традиция, казва Фатма Йозен.
Когато изработвали фигурките на Пижо и Пенда от бели и червени конци, тя разказала на жените легендата за мартеницата, както я помни.
“Едно време в едно българско село живеел работлив младеж Пижо. През деня помагал на всички, а вечер се връщал в къщи със зачервени бузи. В същото село живеела чудно хубава мома Пенда. Младите от пръв поглед се влюбили и вдигнали чудна сватба. Цялото село се стекло на нея, а съселяните им в чест на тяхната обич изплели две фигурки - едната с бели конци, символизираща Пенда, а другата червена Пижо. Фигурките връзвали на китките или окачвали на пердетата или в някой кът на жилището,“ разказа тя.
Жените от изселническото дружество в Ялова с изработените от тях с голямо усърдие мартенички на 1 март ще окичат съгражданите си и ще ги поздравят с настъпването на пролетта и в същото време ще допринесат за популяризирането на една от най-тачените традиции в българската култура.
Ялова като селище е основано от преселници от България, от Балканите и Кавзакз след Руско-турската война (1877-1878 година). От 1995 г. е окръжен център. Дружеството Балгьоч е едно от най-старите в Ялова. Основано е преди 34 години.
БТА
Снимка:Георги Кулов