Министър Иванов: Има сериозни пропуски в контрола на тол системата

Повишените пътни такси няма да доведат до поскъпване на хранителните продукти, уверява министърът на регионалното развитие

Предвиденото 20% увеличение тази година на тол таксите, които заплащат превозвачите за изминат километър, няма да доведе до допълнително оскъпяване на хранителните продукти. Разчети на Пътната агенция показват, че за един камион, натоварен с два тона храна, увеличението на разходите вследствие на по-високите тол такси, ще бъде под една стотинка на килограм.

Това обясни пред бТВ министърът на регионалното развитие Иван Иванов.

Припомняме, че в проектозакона за държавния бюджет се предвижда увеличаване на размера на тол таксите за тежкотоварните автомобили, както и на винетните такси за леките коли. От Камарата на автомобилните превозвачи предупредиха, че това неминуемо ще повиши цената на доставките, а оттам и на хранителните продукти на фона на мерките, които правителството предприема за овладяване на тяхното поскъпване.

Министърът на регионалното развитие определи решението за увеличаване на пътните такси като много трудно, но наложително. „Причините са няколко. Когато искаш да се движиш по качествени и ремонтирани пътища, трябва да бъдеш солидарен – първо с държавата и с всички останали участници в движението. Изключително малко са средствата, които тази година са заложени в Закона за държавния бюджет за поддръжка и ремонт на пътищата. Необходимите средства са близо 3 милиарда лева.“

Иван Иванов подчерта, че средствата, постъпили от винетки и тол такси, автоматично се използват за рехабилитация на републиканската пътна мрежа. „Няма как да бъдат използвани по друг начин тези средства“, каза той по повод опасенията на транспортния бранш, че се прави опит за източване на още средства от бизнеса и гражданите, без реален ангажимент за подобряване на пътната инфраструктура в страната.

Новите пътни такси не са официално обявени в проекта на Закон за бюджета за 2025 г., но постъпленията от тях са завишени със 198,9 млн. лв. през тази година. Така общите приходи от тол такси ще нараснат до 711,5 млн. лв. годишно. По предварителни данни през 2024 г. приходите са в размер на 512,6 млн. лв.

Освен това се предвижда цените на винетките се върнат на нивата отпреди ковид-пандемията, като годишната винетна такса за леките автомобили пак ще стане 97 лв. От 2021 г. бе намалена на 87 лв. Тази промяна ще доведе до допълнителни приходи в бюджета - 16,5 млн. лв. на годишно.

Министър Иванов коментира и настояването на премиера Росен Желязков от миналата седмица да се смени ръководството на тол управлението с аргумента, че не е достатъчно ефективно.

„Проблемите са в няколко сфери. На първо място има пропуски по отношение на организацията на контрол по пътя. Сред тях е липсата на достатъчно устройства в автомобилите, в които да се разпечатват фишове за нарушение, а също липса на ПОС-терминали. Не е направена и организация след влизането ни в Шенген. Има доклади от службите за пропуски при самото отчитане на нарушенията. А най-лошото е, че имаме недобросъвестни водачи и фирми, които избягват тол системата по различни начини – много са изобретателни“, заяви той.

По думите му шофьорите закриват номерата на автомобила, за да не могат да бъдат заснети от камерата.

Регионалният министър съобщи, че е създадена специална работна група, която да контролира тези нарушения, „защото в момента очевидно контролът не е достатъчен“.

 

 

 

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини