Пътуването в Европа става все по-сложно за туристите. В някои градове вече се начислява дневна туристическа такса, която трябва да платите при пристигане. Местните жители в някои горещи ваканционни дестинации ясно показват, че не сте добре дошли, като забраняват достъпа до плажовете или ограничават броя на посетителите в най-ярките забележителности. Други дестинации категорично заявяват, че сте добре дошли - стига да спазвате правилата.
Тъй като е все по-трудно да се резервира „обикновена“ почивка в Европа, докато се ориентирате в засилените ограничения за туристите, Euronews Travel резюмира всички туристически обекти, които ще бъдат начислявани през тази година.
Наистина ли Испания забранява туристите?
Борбата на Испания със свръхтуризма става епична. От многолюдни протести до нови правила и регулации, няма какво друго да се мисли освен че туристите вече не са добре дошли в Испания.
Въпреки че някои нарекоха действията на испанското правителство „забранено за туристи“, това не е така. Въведени са политики за ограничаване на свръхтуризма в най-популярните дестинации като Майорка, Тенерифе и Барселона, но действията са по-скоро за управление на туризма, отколкото за саботирането му.
Снимка: БТА/AP
Все още могат да се резервират ваканционни жилища, включително наеми в стил Airbnb и апартаменти. Единствените обекти за настаняване, засегнати от промените, са апартаменти, регистрирани след февруари 2024 г., които нямат собствени входове. За тези разрешения лицензите ще бъдат окончателно анулирани.
Различни градове въвеждат ограничения върху новите имоти под наем, които навлизат на пазара, включително в Малага, където краткосрочното отдаване под наем е забранено в 43 квартала. Барселона планира постепенно да спре наемането на туристически апартаменти до 2028 г., а ограниченията са в сила в Аликанте и Мадрид.
Основната разлика, която ще забележите, ако пътувате до Испания тази година, ще бъде необходимостта да предоставите допълнителни подробности , когато отсядате в квартира или наемате кола. Очаквайте да ви поискат информация като вашата националност, адрес, телефонен номер и имейл адрес като част от новите правила за туризъм.
Къде в Европа се ограничава броят на туристите?
Круизните пътници ще бъдат ограничени навсякъде из континента. От Ибиса, която ограничава броя на туристите от круизни кораби до Барселона, която въведе рестрикции за круизните кораби, няколко европейски града искат драстично да ограничат до минимум притока на круизни пътници.
Снимка: iStock by Getty Images
Ако планирате пътуване с круизен кораб, можете да бъдете спокойни, че тези рестрикции няма да засегнат вашето пътуване, тъй като туристическата компания ще е планирала своя график, като взима предвид ограниченията. Все пак си струва да сте наясно с местните данъци, които се плащат за влизане в града, като например във Венеция, които са между 5 и 10 евро, в зависимост от това дали сте направили предварителна резервация за посещение на града. Ако не сте - таксата е 10 евро.
Някои големи туристически атракции ограничават броя на посетителите, за да се борят със свръхтуризма. Например достъпа до Акропола в Атина е ограничен до 20 000 посетители на ден със задължителна предварителна резервация
Помпей се задъхваше под тежестта на повече от четири милиона посетители през 2024 г. и за да се справи с тълпите, администрацията на историческия обект въведе ограничения - 20 000 посетители на ден през 2025 г. В Рим Колизеумът е ограничен до 3000 посетители във всеки един момент.
Снимка: Георги Велев
В Севиля има планове да затворят Plaza de España и да таксуват туристите от 3 до 4 евро за посещение, засега тази мярка се предвижда да бъде въведена пробно в края на летния сезон. .
Уникалният плаж Spiaggia Rosa в Сардиния е затворен за обществеността от 1998 г., за да защити розовия си пясък и дивата природа. От 2023 г. Италия засили контрола на плажа и активно налага глоби от 500 до 3500 евро за нарушаване на границата.
Различни други дестинации са ограничили поведението на туристите и налагат глоби. В Прага костюмираните групи от ергенски и момински партита не са добре дошли, докато в Рим мъжете без ризи и „любовните катинари“ по мостовете могат да ви наложат глоба. Проверете ограниченията за вашата дестинация, за да избегнете разстройването на местните.
Къде в Европа трябва да плащате туристическа такса?
Няколко ваканционни горещи точки ще добавят или увеличат туристическия си данък това лято.
Колко е туристическият данък в Гърция?
Туристите ще плащат данък от 8 евро на ден, което се равнява на добавена цена от 56 евро на възрастен за едноседмично пътуване. Някои места за настаняване не таксуват за деца, докато други предлагат намалена цена.
Снимка: tripadvisor.com
В допълнение към туристическата такса, Гърция прилага и такса за устойчивост на климата, събирана при настаняване и приложима за всички хотели, вили, Airbnb и други места за настаняване. Цената варира от 1,50 евро за най-обикновените квартири до 10 евро на вечер за луксозни хотели.
Посещението извън сезона може да бъде по-бюджетно. Извън сезона от април до октомври, туристическата такса намалява до 2 евро на ден, а екологичната такса между 0,50 и 4 евро на ден.
Снимка: iStock by Getty Images
За круизните пътници има допълнителни данъци и тази година. Посещението на Санторини или Миконос на круиз ще струва 20 евро, докато други места са само 5 евро. По-високият данък за двата Цикладски острова идва след рекордно лято миналата година, когато островите бяха под обсадата на до 20 000 круизни пасажери на ден - в пъти повече от местните жители, които не можеха да излизат от домовете си.
Колко е туристическата такса в Португалия?
Ситуацията с туристическия данък в Португалия не е толкова ясна, тъй като 306-те различни общини създават свои собствени правила за данъчно облагане. В момента най-малко 26 общини начисляват данък, най-вече в популярните курортни места като Алгарве и Лисабон.
Снимка: iStock by Getty Images
Като пример - Сетуба, извън Лисабон, въведе данък от 2 евро на човек на вечер миналата година, който ще се прилага и през 2025 г. Лисабон таксува 2 евро на нощувка, както и Мадейра и Фаро. Преди необлагаемите Азорски острови започнаха да таксуват 2 евро на човек на нощувка от януари 2025 г.
Колко е туристическата такса в Испания?
Подобно на Португалия, регионите в Испания определят свои собствени правила и данъците, които плащате, ще зависят от това къде отивате.
В Барселона има два данъка - градски и регионален туристически данък. Градският данък се повиши до 4 евро на човек на вечер за 2025 г., докато туристическият данък не се увеличи. Пътниците на круизни кораби, които остават в Барселона повече от 12 часа, трябва да платят 6,25 евро.
Туристически данък се заплаща въз основа на настаняването, вариращ от 1,70 евро на вечер за стандартни хотели до 3,50 евро за луксозно настаняване. Извън Барселона, в по-широкия регион Каталуния, се заплаща същата туристическа такса, но не и градската такса.
Снимка: iStock by Getty Images
На Балеарските острови през активния сезон се налага зелен данък, вариращ от 4 евро на човек на вечер за луксозни хотели до 1 евро за хостели и къмпинги.
В първия испански туристически данък, въведен на общинско ниво, градският съвет на Моган на Гран Канария приложи скромен данък за посетители от тази година. Новите правила, прилагани във всички заведения при една и съща цена, са 0,15 евро на човек на вечер.
Няколко други града - включително Валенсия и Мадрид - предложиха туристически данъци, но никой все още не е разрешен. Независимо от това, винаги си струва да се консултирате с мястото за настаняване дали има някакви допълнителни такси, за които трябва да знаете.
Колко е туристическата такса в Италия?
Италианските общини определят свои собствени ставки на туристическия данък, така че отново дължимите такси ще зависят от това къде ще отседнете и кой град ще посетите.
В големите градове почти сигурно ще се прилага туристическа такса. В Рим например тя варира от 3 до 7 евро в зависимост от стандарта на настаняване. В Милано е между 2 и 5 евро, а във Флоренция от 1 до 5 евро.
Снимка: БТА/AP
Миналата година Италия предложи въвеждането на много по-висока туристическа такса до 25 евро за най-скъпите хотели, която да се прилага в допълнение към съществуващите общински такси. Според правителството таксата ще помогне за справяне с прекомерния туризъм, но този данък среща сериозен отпор от хотелиерите.
„Във времена на свръхтуризъм се налага да обсъждаме този данък, така че наистина да помогне за подобряване на услугите и да направи туристите, които го плащат, по-отговорни“, коментира министърът на туризма на Италия Даниела Сантанче.
Венеция разшири дните, в които ще таксува еднодневните екскурзии за посещение. Между 18 април и 27 юли дневните посетители, пристигащи от петък до неделя или на официален празник, ще трябва да платят 5 евро. Но ако резервацията е направена по-малко от четири дни предварително, таксата вече е 10 евро.
Може да се плати преди пътуването, което ще генерира QR код, който трябва да покажете по време на посещението си. Можете също да платите чрез WhatsApp и при пристигане в магазин за тютюн Punto Lis.
Колко е туристическата такса в Париж, Амстердам и Единбург?
В Париж има нови туристически данъци, приложими през 2025 г. Трябва да се платят както регионален данък, така и туристически данък, които се променят в зависимост от вида на настаняването. Общо комбинираните данъци варират от само 1,95 евро за къмпинги и до 15,60 евро на човек на вечер за най-луксозното настаняване.
Снимка: iStock by Getty Images
Амстердам продължава да начислява туристически данък и повиши таксата за посетители от 7% на 12,5% от цената на настаняването. Като ориентир, хотел, струващ 175 евро на вечер, ще наложи данък от 21,80 евро на вечер.
Няколко града в Обединеното кралство обмислят туристически данъци, като Единбург е в светлината на прожекторите като потенциално първият град, който въвежда задължителен данък. Уелс също обмисля облагане на посетителите, както и Лондон, но все още нито една от тези схеми не е стартирана.
ETA и ETIAS: Как ще работят?
За всички, които посещават Обединеното кралство, ще се изисква новото електронно разрешение за пътуване (ETA). Вече е в сила за пътници, които идват извън ЕС, но ще влезе за граждани на ЕС на 2 април.
Снимка: iStock by Getty Images
ETA струва 11,82 евро в момента. Правителството на Обединеното кралство обаче предложи увеличение на цената само две седмици след началото на схемата, като предложи повишаването й до 18,91 евро. Тепърва ще се обсъжда в парламента на Обединеното кралство, но експертите казват, че ще увеличи значително разходите за почивка, особено за семействата.
Като се има предвид, че ETA е валиден две години, пътниците, които планират да посетят Обединеното кралство в който и да е момент през следващите няколко години, се насърчават да кандидатстват по-рано, отколкото по-късно. Жителите на ЕС могат да кандидатстват за ETA от 5 март 2025 г.
За британски жители, които се отправят към Европа, в момента не се изискват документи за пътувания в Шенгенското пространство. Но по-късно през 2025 г. трябва да влезе в сила ново правило.
Европейската система за информация и разрешаване на пътувания (ETIAS), заедно с новата система за влизане/излизане (EES) се отлагаха отново и отново. Последната актуализация предвижда ETIAS да влезе в сила в средата на 2025 г. и да струва 7 евро.