Инициативният комитет от граждани и собственици на туристически бизнеси „Маджарово“ без соларен парк“ проведоха среща с кмета Ерджан Юсуф. На срещата те са поискали Община Маджарово да откупи обратно, или да замени продадените за проекта за фотоволтаичен парк земи.
Гражданите настояват Общината да обяви парцелите, на които е планирано да се изградят три фотоволтаични парка, всеки с мощност от 1000 кW, да бъдат обявени за парк. Това означава там да няма право на строежи или други дейности, които могат да унищожат природата. Гражданите настояват за отговор на исканията си от кмета на Маджарово Ерджан Юсуф.
Това съобщиха за Haskovo.net от гражданската инициатива „Маджарово без соларен парк“.
Междувременно експертни становища от 8 научни организации срещу проекта за изграждане на соларен парк вече са изпратени в РИОСВ Хасково. Становищата съдържат обосновани научни аргументи срещу инвестиционното намерение за изграждане на соларен парк край град Маджарово, а мотивираните становища от граждани, които са входирани са над 70 на брой.
От РИОСВ Хасково потвърдиха, че екскпертни становища и сигнали на граждани продължават да постъпват в екоинспекцията и след датата 9 февруари. Тогава изтече официалният срок за обществено обсъждане и представяне на оценки и мнения относно инвестиционния проект.
Проектът, който предвижда изграждане на фотоволтаични мощности на площ от 40 декара на един от склоновете на меандъра на река Арда, предизвика остро недоволство. Основен собственик в бъдещите соларни мощности, батериите за съхранение на енергия и линия за връзка с енергийната система, е Адай Атаман. Той е син на бившия областен управител на Хасково Мехмед Атаман, който е и областен лидер на ДПС-Ново начало. Към формацията с лидер Делян Пеевски е и кметът на Маджарово Ерджан Юсуф.
„В момента в Община Маджарово няма подадено искане за строеж. А при продажбата на общинските земи на инвеститорите са защитени финанасовите интереси на общината“, твърдят от кметството в Ммаджарово.
Отделно от експертинте становища в РИОСВ Хасково е входирана и петицията с над 6800 подписа, подкрепени с възражения, както и подписка от жителите на община Маджарово. Сред научните организации от България и Европа, които са изпратили своите експертни становища на екоинспекцията са: Българско дружество за защита на птиците, БАН, Фондация „По-диви Родопи“, Съюз на ландшафтните архитекти, Адвокат Емилия Тончева – екологичен адвокат, ИК „Маджарово без соларен парк“, „European mammal foundation“, „Фондация „Хабитат“, Фондация „Наука за природа“.
„Постъпилите след 9 февруари експретни оценки и мнения са разгледани и също ще бъдат изпратени на инвеститора. Той трябва да отстрани посочените несъотвествия, ако това е възможно. Законът не е предвидил срок за това. РИОСВ като контролен орган ще определи разумен срок, който дава достатъчно време на инвеститорите за адекватна реакция. Към момента такъв срок от наша страна не е изпратен на ивститора“. Това обясни за Haskovo.net директорът на РИОСВ Хасково Мариана Вълчева.
Още по темата може да прочетете тук и тук.
Соларко
антимишок
Соларко