Депутатите приеха проект на Декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна, извън съюзните ангажименти на Република България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ.
Декларацията беше подкрепена със 166 гласа „за“ , 27 „против“ от „Възраждане“, и 11 „въздържали се“ - МЕЧ и един народен представител от „Продължаваме промяната - Демократична България“.
В сряда (19.02) Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ посочи, че ИТН ще изготвят проекта на декларация. В мотивите на вносителите е записано, че „тази декларация е във връзка с отправени официални запитвания, предизвикали широк обществен интерес, свързан с безпокойство сред българското общество по темата за евентуалното участие на български военнослужещи, под една или друга форма, във военни действия на територията на Украйна“.
„Народното събрание на Република България призовава Министерския съвет да не ангажира Република България във всякакъв вид инициативи, свързани с действия, извън международните ангажименти на страната по линия на НАТО, ЕС и ООН, ОССЕ и при спазване на изискванията на Конституцията и законите на Република България“, пише още в мотивите към проекта на декларацията.
С нея се призовава за постигане на траен и справедлив мир в Украйна и преговорен процес, който да включва всички непосредствено засегнати и заинтересовани от установяването и запазването на сигурността и стабилността в Европа страни, включително и България. Декларацията изразява позицията на 51-то Народно събрание за неучастие на български въоръжени сили във военни действия на територията на Украйна и призовава Министерския съвет да продължи политиката на Република България за мирно уреждане на международните конфликти чрез дипломатически средства и да насърчава инициативи, насочени към деескалация на конфликтите и намиране на устойчиви мирни решения.
По време на дебатите Павела Митова от партията на Слави Трифонов обясни, че целта е да се успокои българското общество.
Според лидера на МЕЧ Радостин Василев декларацията на управляващите е „типичният пример за „много исках, ама нямах желание“. Василев отчете, че в нея е посочено, че България няма да участва във военни действия извън ангажиментите си към съюзите, в които участва, а няма как страната да участва в такива сама.
„Предложението ни е да направите промени в текста и да уточните, че става въпрос за неучастие във военни и други хуманитарни действия, без да обяснявате какви. От ИТН искате да излезете като защитници на мира, но това няма как да стане. Искате да изкарате, че който няма да подкрепи декларацията ви, иска военни да бъдат изпращани в Украйна. Оправете си текста, иначе от МЕЧ ще се въздържим и няма да ви подкрепим. Няма да приемаме нищо, което да ви накара да изглеждате като нещо различно от предатели“, заяви той.
От „Възраждане“ предложиха редакционни промени, но те не бяха приети от депутатите.
„Новата сглобка в лицето на ГЕРБ, БСП, ДПС-ДПС и ИТН реши да внесе на пожар тази декларация във външна комисия, а още във вторник ние от „Възраждане“ сме внесли проекторешение за недопускането на български граждани във военни действия в Украйна. Нашето предложение изисква от Министерски съвет да вземе конкретни мерки срещу това, а тази декларация няма никаква обвързваща тежест“, каза Ангел Георгиев.
От ПП-ДБ също направиха редакционни предложения, но отново не бяха подкрепени.
Президентът Румен Радев, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски и парламентарната група на Ахмед Доган ДПС-ДПС категорично заявиха, че български войници няма да бъдат изпращани в Украйна.
По време на изслушване на министъра на отбраната Атанас Запрянов и външния министър Георг Георгиев във връзка с „въпросник“, изготвен от страна на САЩ по теми, свързани с готовност за участието на България в специална военна операция на територията на Украйна, също потвърдиха, че България няма да изпрати войски на територията на Украйна. Запрянов дори подчерта, че никой не говори за сили в контекста на военна операция.
В началото на седмицата Министерството на външните работи потвърди, че България е получила въпроси за евентуалното си участие и подкрепа на усилията за сигурността в Украйна.
От посолството на САЩ у нас и чрез постоянната ни делегация в НАТО са изпратени шест въпроса. В тях се пита кои държави биха могли да допринесат за гаранциите към Киев, биха ли били готови да разположат войски в Украйна като част от мирно решение, както и какъв трябва да бъде размерът на евентуалните сили, ръководени от Европа.