Дебатът за религията в училищата набира сила

Появи се втора петиция в подкрепа на идеята

Мненията около въвеждането на задължителен предмет по религия в училище стават все по-полярни. След петицията срещу тази идея на родителя Ирина Манушева, преводач и философ, се появи друга група родители, които се обявиха в нейна подкрепа. В петицията на Марио Лагадов дори се настоява за въвеждане на религия-християнство-православие като редовен предмет в образователната система у нас, тъй като това би било „необходима стъпка за възстановяване на духовните и нравствени ценности, които са в основата на българската идентичност и на многовековната история на нашия народ“.

Авторът на петицията посочва 6 аргумента в подкрепа на новия предмет, един от които е запазване на българската идентичност. „България е страна с хилядолетна християнска традиция, а православната вяра е основополагаща част от нашето културно наследство. Въведеното редовно религиозно образование ще помогне на младите хора да осъзнаят и уважават историческите си корени и да се запознаят с духовните ценности, които са формирали нашата нация през вековете“, пише в документа. В него се набляга и на духовно-нравственото възпитание на децата. „В условията на съвременното общество, когато много от традиционните ценности са подложени на изпитания, е важно да осигурим на младото поколение възможност да се възпитава в уважение към моралните и етични принципи на християнството. Религия-Християнство-Православие не само предоставя знания, но също така формира характер и отговорност към обществото и Бога“, се казва в петицията.

В нея се дават примери от други европейски държави, обучението по религия в доста от които е задължително. „Тези държави разбират, че духовното възпитание на младите хора е важно за тяхното интегриране в обществото и за запазване на културната им идентичност. Същото може да се постигне и в България чрез въвеждането на Религия-Християнство-Православие като редовен предмет. Във всяка европейска държава има възможност за избор на няколко основни направления в предмета Религия, тъй че родителите не са лишени от свобода на избора си, така би трябвало да бъде и в България“, смятат родители.

Като аргументи те посочват още, че българският народ е християнски и е възможно да се запази само чрез вярата в Бога. „Тази вяра е опазила народа през вековете и е важно да я предадем на следващите поколения. Без това духовно и морално възпитание българската нация рискува да изгуби своята идентичност и своето бъдеще“, опасява се авторът на петицията. В нея се казва още, че училището е не само място за обучение по математика, история или литература, но и за формиране на гражданската и духовната идентичност на учениците. Новият предмет в случая ще даде важни уроци по морал, честност, състрадание и отговорност към другите и към себе си.

„Вярваме, че е време България да възстанови традициите си и да се погрижи за духовното и морално възпитание на своето младо поколение. Подкрепяме отговорното държавническо мислене на министъра на образованието и науката г-н Красимир Вълчев, който правилно вижда в религиозното образование мощно и изключително навременно средство за справяне с моралната криза, агресията и зависимостите сред подрастващото поколение“, казват още родителите.

Министър Вълчев действително е заявявал подкрепа за въвеждане на предмет по религия и добродетели в задължителната учебна програма, като родителите имат право да изберат дали децата им да учат религия, или в по-голяма степен етика, добродетели, ценности.

 

Източник: http://www.segabg.com

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини