Надпреварата за нови комисари, които да оглавят Комисията за защита на конкуренцията стартира в четвъртък, когато изтича последните часове за издаване на кандидати. Засега битката се заформя между бившия служебен министър по иновациите Росен Карадимов, издигнат от „БСП - Обединена левица“ и доцентът от юридическия факултет на Софийския университет Иван Стойнев, който е номинация на „Продължаваме промяната - Демократична България“.
Още преди седмица Mediapool съобщи, че шеф от ББР се спряга за председател на КЗК. В четвъртък пред медиата ни бе потвърдено от БСП, че формацията издига Росен Карадимов и Желю Бойчев. Самият Карадимов в момента е в Надзорния съвет на ББР. Още преди седмица съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков обяви, че новият председател на органа, борещ картелите по информация на формацията ще е свързан с Пеевски.
Още преди 16 години бившият спортен министър Весела Лечева каза, че държавата се управлява от Росен Карадимов и Делян Пеевски. Попитан през януари тази година как е днес, Росен Карадимов отговори: „Това интервю на Весела Лечева е дадено в едно доста емоционално състояние, което не отговаря на истината. Росен Карадимов е бил съветник на премиера Станишев, а доколкото си спомням тогава Делян Пеевски беше заместник-министър. Няма как един съветник и един заместник-министър да управляват България."
Росен Карадимов се счита за един от най-приближените съветници в кабинета на бившия премиер Сергей Станишев (правителството на тройната коалиция). През този период влиянието му върху политическия живот е значително, за което се съди от отделни изказвания на различни публични фигури. Например бившият собственик на КТБ Цветан Василев, обвинен за източването на банката, неколкократно е споменавал в интервюта за „тандема Пеевски-Карадимов“, който упражнявал силно влияние върху цифровизацията на ефира.
По време на кабинета „Станишев“ името на съветника бе замесено в лобистката афера „Хохегер“. В миналото Карадимов е работил заедно със сегашния подуправител на БНБ Петър Чобанов в експертния „Институт за нов икономически напредък“.
От 1991 година Карадимов е преподавател по Гражданско право - обща част, облигационно право и правен режим на интелектуалната собственост, част от която са и правила за закрила срещу нелоялна конкуренция.
ПП-ДБ залагат на експерт по конкурентно право
ПП-ДБ залагат на експерт по конкурентно право. Това е доц. д-р Иван Стойнев от юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е специалист с 16 години юридически стаж в сферата - право на ЕС, правен режим на защита на конкуренцията в ЕС. Гост-преподавател е в чужди университети.
В детайли, е магистър по „Право“ от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2005г.) и магистър по Право на Европейския съюз от Université Paris II – Pantheon Assas, Франция (2007г.).
През 2011г. защитава с отличие и похвала на журито докторска степен по Право на Европейския съюз в Université Paris II – Pantheon Assas, Франция, с тема „Влияние на концентрациите върху изграждането и функционирането на вътрешния енергиен пазар“.
През 2013г. е избран за главен асистент по Право на ЕС в ЮФ на СУ и лектор към Международната магистърска програма „Право на ЕС“, а от 2018г. е доцент.
В периода 2015-2017г. е пост-докторант към Университета на Лотарингия и стипендиант на Френското правителство за върхови научни постижения.
В периода 2002-2003г. е сътрудник към Комисия по енергетика към 39-то Народно събрание. Има публикувани редица статии в областта на конкурентното право и енергетиката, като през 2018 г. излиза от печат и първият том от монографичното му изследване, посветено на „Правния режим за защита на конкуренцията в ЕС“.
В периода 2012-2015г. съвместно с проф.д.ю.н Атанас СЕМОВ реализира първия за факултета Модул „Жан Монет“ ( „Европейско ядрено право“), финансиран от Европейската комисия.
Ръководител е на отборите на Юридическия факултет за участие в състезанията – EROPEA Moot Court Competition ( от 2012г.) и European Law Moot Court Competition ( от 2017г.).
Чете лекции в Университета на Лотарингия, Център за обучение на адвокати, Институт по публична администрация и др.
От 2013г. е адвокат към Софийската адвокатска колегия. Член е на Българската асоциация по международно право, а от 2018г. е неин главен секретар.
От 2019г е ръководител на Международната магистърска програма „Право на ЕС“.
Области на компетентност: Право на Европейския съюз; Конкурентно право, Енергетика.
Владее отлично френски и английски.