Фурмите произхождат от Близкия изток и Северна Африка, където финиковата палма (Phoenix dactylifera) се отглежда от хиляди години. Смята се, че първоначално са култивирани в региона на Месопотамия (днешен Ирак) и Древен Египет.
Фурмите са полезни поради високото си съдържание на ключови микроелементи. Сладките месести плодове са добър източник на фибри, калций, магнезий, калий, ниацин, фолат, витамин А, бета-каротин и лутеин, селен. Но има и някои минуси. Яденето на твърде много фурми може да допринесе за прекомерен прием на калории, твърдят специалисти.
Средният размер на една дневна порция фурми е само 100 грама, което се равнява на около четири фурми. Експертите съветват, че не бива да се яде повече от това количество, за да се извлекат здравословните им ползи.
Четири фурми съдържат около 277 калории и 66 грама захар. За сравнение, едно кенче кока-кола съдържа 39 грама захар и 140 калории.
Тъй като фурмите наистина съдържат много захар, не трябва да се яде допълнително сладко. Оптималното дневно количество, препоръчвано от специалистите, е две големи или три малки фурми, което е около 50 грама захар.
Някои изследвания показват, че консумацията на фурми може да помогне за намаляване на нивата на холестерола и триглицеридите. Но тези доказателства все още не са ясно потвърдени.
Фурмите без костилки нямат добавени захари, но все пак могат да съдържат значително количество естествени захари под формата на захароза, глюкоза или фруктоза. Основната разлика между фурмите и сладките газирани напитки или други преработени храни е, откъм количество захар, е че плодовете са богати на много фибри. Това ги прави по-полезни и са по-здравословният избор за закуска, например.
Благодарение на фибрите, които забавят усвояването на глюкозата в кръвта, фурмите имат и по-нисък гликемичен индекс, което води до по-малък скок в стойностите на кръвната захар.
Според експертите използването на фурми като подсладител също може да бъде по-здравословна алтернатива на рафинираната захар. Тук обаче ключова роля играе контролът на порциите и отново не бива да се прекалява с количеството.
Тъй като фурмите са богати на фибри, те могат да помогнат и на стомашно-чревния тракт. За най-добри резултати плодовете трябва да консумират в комбинация с балансирана и здравословна диета.
Всички видове фибри са полезни за здравето на червата, но е важно да се комбинират с други богати на фибри храни. Особено полезни са тези с ниско съдържание на захар, като зеленолистни зеленчуци, нескорбялни зеленчуци, бобови растения, ядки, семена и пълнозърнести храни.
Добавянето на такива храни към диетата може да има положителен ефект върху чревния микробиом – естествените микробни клетки, намиращи се в стомашно-чревния тракт. Фурмите и други плодове подобряват съотношението на полезната чревна микрофлора, въпреки че изследванията в тази област все още са ограничени.
Прекомерната консумация на фурми обаче може да доведе до стомашен дискомфорт като диария, докато умерената им употреба всеки ден може да помогне при запек.
Ако пък не обичате фурми, може да извлечете същите ползи от други сушени или пресни плодове. Сред добрите алтернативи са сушените сини сливи, смокини и кайсии, като пресните плодове са още по-добър избор поради по-ниското си съдържание на калории.