Седмицата на модата в Лондон започва в четвъртък вечерта с ревю на дизайнера Харис Рийд, предаде АФП, цитирана от БТA. Тазгодишното издание ще продължи четири дни, което е с един ден по-малко от обичайното.
Англо-американският дизайнер, който е и творчески директор на „Нина Ричи“, открива Седмицата на модата в галерията "Тейт Бритън" с едноименната си марка, която се отличава с ефектните си силуети, понякога увенчани с огромни ореоли, създадени от рециклирани тапети.
Дизайнерът с дълга червена коса, който създаде кринолинова пола, носена от певеца Хари Стайлс за корицата на списание „Вог“ през 2020 г., представя колекция в „небинарен романтизъм“.
До понеделник вечерта на лондонските модни подиуми ще бъдат представени колекциите за есен-зима 2025 г. на модните къщи - „Ердем“ (Erdem), „Симон Роша“ (Simone Rocha), „Ричард Куин“ (Richard Quinn), „Роксанда“ (Roksanda) и накрая емблематичната „Бърбъри“ (Burberry), която ще закрие събитието.
Марката с известния тартан изпитва затруднения и се говори, че творческият ѝ директор Даниъл Лий, който зае поста преди малко повече от две години и направи всичко възможно да модернизира компанията, напуска.
Според няколко съобщения в медиите той може да бъде заменен от Ким Джоунс, който напусна ръководството на мъжката мода „Диор“ в края на януари.
На тазгодишното издание в Лондон няма да присъства JW Anderson, марката на северноирландския дизайнер Джонатан Андерсън, който е и творчески директор на испанската марка „Льове“. Името на дизайнера се споменава като възможно попълнение в „Диор“. Джонатан Андерсън, който спечели наградата за дизайнер на 2024 г. на Британските модни награди, също отсъстваше от седмиците на мъжката мода в Милано и Париж.
За първи път тази година младите дизайнери, избрани да се включат в програмата NewGen на Британския съвет за мода (BFC), организатор на Седмицата на модата, трябва да отговарят на изискванията за устойчивост при създаването на колекцията си. Британската организация следва стъпките на екологичната Седмица на модата в Копенхаген, която прилага подобна политика от 2023 г.
През ноември Британският съвет за мода също обяви, че ще забрани използването на екзотични животински кожи, като крокодилска или змийска, от есенно-зимното издание за 2025 г. Това съобщение обаче е чисто символично, тъй като нито една от модните къщи на Лондонската седмица на модата не използва тези кожи.
Това издание е с почти един ден по-кратко от предишната Седмица на модата за есен-зима 2024 г.
Директорът на Британския съвет за мода Каролин Ръш признава, че това са „особено трудни времена“ за британските марки, които бяха засегнати от пандемията от КОВИД-19, Брекзит и затварянето на луксозния онлайн търговец на дребно Matchesfashion през 2024 г.
Според организацията в модната индустрия във Великобритания работят 800 000 души, а приносът ѝ към икономиката на страната е почти 30 млрд. британски лири (36 млрд. евро).