Цената на годишната винетка става отново 97 лв.
Правителство вдига тол таксите и винетките заради драстичния спад на приходите с близо 300 млн. лв. през миналата година въпреки увеличения трафик по пътищата. Това става ясно от публикувания проект на Закона за държавния бюджет на Министерството на финансите.
Още в началото на февруари премиерът Росен Желязков съобщи за значително намаление на приходите от пътни такси, а преди дни поиска и смяна на директора на Националното тол управление, което беше изпълнено на следващия ден.
Още на 7 февруари Mediapool попита агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) какви са приходите от винетки и тол такси през 2024 г. Тринадесет дни по-късно АПИ се затруднява да даде двете числа. Най-вероятната причина за това е драстичният спад на приходите от пътни такси.
Очевидно АПИ обаче е предоставила тези данни на финансовото министерство. Така по предварителни данни през 2024 г. приходите от пътни такси - тол и винетки, са 512.6 млн. лв., е посочено в проектобюджета на държавата за 2025 г. Това е с 294.8 милиона лева по-малко спрямо 2023 г., когато са събрани 807.4 млн. лв. по данни на пътната агенция.
Нещо повече - събраните приходи от пътни такси са дори по-малко от тези през 2022 г. с близо 66 млн. лв.
Всичко това се случва на фона увеличаващия се трафик по българските пътища, като ръстът през 2024 г. на годишна база е близо 2 на сто. Общо над 255 милиона моторни превозни средства са преминали по 20 000 км републиканска пътна мрежа. От тях близо 204 милиона са леки коли, а товарните автомобили са над 48.2 милиона, сочат данните на АПИ предоставени на Mediapool.
Превозвачите, които винаги са били против вдигането на таксите и увеличаването на платената пътна мрежа, не знаеха за готвеното увеличение на тарифите. „От вас научавам, не мога нищо да коментирам“, каза пред Mediapool Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи.
Приходите от пътни такси са изключително важни, защото те се използват за поддържането и строителството на пътища и магистрали, които са в окаяно състояние. Неслучайно тогавашният премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов нарече тол системата „печатница за пари“, защото очакванията бяха приходите от нея да са годишно около 1 милиард лева и да растат, а не наполовина, както се оказва 5 години по-късно.
Тол таксите в България са най-ниските в Европа
Правителството аргументира увеличението на тол таксите освен със слабата събираемост и с факта, че те са най-ниските в Европа.
При направен сравнителен анализ на цените на пътните такси в Европа и в България се установи, че в сравнение с таксите за изминато разстояние в Сърбия, таксите в България са с около 55% по-ниски за тежкотоварните автомобили, а спрямо тези в Гърция, Унгария и Австрия тези в България са около 3 пъти по-ниски, е посочено в проектобюджета за 2025 г.
Въвеждане на тол системата започна на 1 януари 2019 г. с плащането на т.нар. „електронна винетка“ за леките автомобили. От март 2020 г. стартира поетапното въвеждане и на тол сегменти за товарните автомобили над 3.5 тона на база изминато разстояние. Първоначално превозвачите плащаха единствено за магистрали и първи клас пътища.
По време на правителството на Кирил Петков, през 2022 г. по инициатива на тогавашния вицепремиер и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов, който сега отново е вицепремиер и транспортен министър, беше направена промяна на обхвата на републиканската пътна мрежа, като бяха добавени и част от пътищата втори клас, а цените на тол таксите бяха увеличени.
В момента превозвачите не плащат за ползването на част от второкласната, третокласната и четвъртокласна пътна мрежа, т.нар. селски пътища, въпреки че може да се видят камиони и тирове по тях.
С увеличението на тол таксите през тази година правителството на Росен Желязков очаква това да доведе до ръст на приходите с близо 199 млн. лв. Така ще се достигне размер на приходите на годишна база от 711.5 млн. лв.
Прогнозата е за 2026 г. от тол такси допълнително да влязат и още близо 52 млн. лв. от увеличения трафик по пътищата. Очакванията са приходите от тол такси през 2026 г. да са в размер на 763.4 млн. лв., което остава далеч под очакваните 1 милиард лева годишно.
За сравнение Чехия, в която тировете плащат за ползването на магистрали и първи клас пътища (около 7000 км) за миналата година е събрала от тол такси 686 милиона евро, сочат данните на Дирекцията на пътищата и магистралите в Чехия.
Правителството планира за възстанови цената на винетките на нивото им от 2021 г. и 2022 г., преди да бъдат намалени от кабинета на Кирил Петков. Така най-масовата годишна винетка отново ще струва 97 лв., вместо 87 лв., колкото е в момента. За сравнение в съседна Румъния годишната винетка е 55 лв.
За разлика от тежкотоварните автомобили, които не плащат за цялата пътна мрежа, винетките покриват цялата пътна мрежа за леките коли.
Основният аргумент за поевтиняването на цените на винетките беше възстановяване на справедливостта и спазването на принципа - „ползвателят/замърсителят плаща“, защото въздействието върху пътя от леките коли е несъпоставимо с това от тежкотоварния трафик.
До 2023 г. приходите от собствениците на леки коли от винетки бяха повече отколкото от тол таксите за превозвачите - камиони и автобуси. Така на практика гражданите издържаха бизнеса.
„България е поставена в абсолютно необяснима от икономическа и финансова гледна точка ситуация в сравнение с всички европейски системи, за които е прието около 70% от таксите да се събират от камиони и автобуси, а от винетки - около 30%", коментира вицепремиерът Гроздан Караджов преди повече от две години.
Сега обаче финансовият министър Теменужка Петкова твърди в проектобюджета, че намалението на цените на винетките било „временна мярка“ предвид последиците от пандемичната обстановка през 2021 г. и 2022 г.
Затова през 2025 г. се предвижда възстановяване на цените на винетките към нивата им преди настъпването на коронавируса (пикът беше 2020 и 2021 г. - бел.ред.), което ще доведе до допълнителни приходи по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството от 12.4 млн. лв. през тази година и още 4.1 млн. лв. през 2026 г. , е посочено в проектобюджета.