С дълбоко преклонение и признателност учениците и учителите от СУ „Отец Паисий“ – Кърджали, отбелязаха 152 години от гибелта на Васил Левски. Събитието премина под знака на патриотизма, почитта и родолюбието, като обедини различни възрастови групи в една обща инициатива.
502 ученици от начален етап, 6. и 9. клас се включиха в националната инициатива за едновременно рецитиране на Ботевото стихотворение „Обесването на Васил Левски“. Вълнуващият момент показа силата на словото и непреходния образ на Апостола в българската история.
В знак на уважение и признателност директорът на училището Теодора Богданова-Литова, заместник-директорът Мариана Василева и десетокласници от училището поднесоха венци пред паметника на Васил Левски и почетоха паметта му с едноминутно мълчание.
В чест на Апостола беше организирана тържествена програма и тематична изложба, подготвена съвместно от ПЕКК по изкуства и ученическия съвет. Ученици от различни класове се включиха с изпълнения, рецитали и интерактивни игри, които направиха събитието още по-вълнуващо.
Официалното откриване започна с химна на България, изпълнен на пиано от Нил-Су Керимоглу (7.в клас). Презентация за Апостола беше представена от Дефне Имам (10.г клас), която припомни ключови моменти от живота на Левски.
Братята-близнаци Еймен и Егемен Балканлъ представиха своята презентация за делото на Левски, а след това рецитираха стихотворението „Обесването на Васил Левски“.
Рецитал по стихове на Иван Вазов, Христо Ботев и други поети-революционери бе изпълнен от изпълниха Деметра Ташкова (2.б клас), Никола Славов (2.д клас), Емир Еюб (2.д клас), Виктор Ефремов (5.б клас), Николина Ташкова (6.е клас) и Кристиан Сербезов (3.г клас). Учениците от 3.д клас поздравиха всички с песен, посветена на Левски, а Вилислав Петков впечатли публиката със своите изпълнения на китара.
Габриела Янкова и Георги Димитров от 10.а клас проведоха интерактивна игра с публиката, в която ученици и учители показаха знания за живота и делото на Апостола.
Финалът на тържеството беше вълнуващ – вокална група „Звънче“ и солисти изпълниха възрожденски песни, а програмата завърши с „Къде си, вярна ти любов народна“ по текст на Добри Чинтулов.
Сред присъстващите бяха учители, родители и ученици от начален, прогимназиален и гимназиален етап, както и заместник-директорът Диана Милушева.
Събитието доказа, че делото на Васил Левски остава в сърцата на поколенията и че паисиевци пазят духа на националните герои, като предават техния пример на бъдещите поколения.