Държавната компания „Информационно обслужване“ ще получи над 5.6 милиона лева за адаптиране на системите за работа с еврото. Това съобщи правителствената информационна служба.
Решението е взето на заседание на правителството днес. С него е одобрено финансиране по бюджета на Министерството на финансите в размер от 5 661 442 лв. за тази година.
Средствата се отпускат за развитие на информационните и комуникационните системи в ИТ-инфраструктура в системата на финансовото министерство. То от своя страна възлага изпълнението на системния интегратор „Информационно обслужване“ АД.
Средствата от над 5.6 млн. лв. ще отидат за адаптиране на информационните системи за работа с еврото, надграждане на съществуващи информационни системи и осигуряване на лицензи за правото на ползване с включена поддръжка на софтуерни продукти, е посочено в правителственото съобщение.
Плановете са България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. Преди дни еврокомисарят Валдис Домбровскис заяви, че тази дата остава реалистична за еврозоната. До края на февруари страната ни ще поиска извънреден доклад за еврото, каза финансовият министър Теменужка Петкова.
В същото време под една пета от държавните и общински администрации (близо 19%) са готови за въвеждане на еврото у нас. Това показват данните на разработената от „Информационно обслужване“ платформа за координация, отчитане на напредъка, комуникация и контрол.
Към момента само 10 от стотици администрации са изпълнили на 100% всички мерки. Това са общините Ямбол, Златоград и Рудозем, както и район „Лозенец“ на Столична община, областните администрации в Шумен, Силистра и Пазарджик, министерствата на културата и на финансите, Областна дирекция „Земеделие“ - Перник, показва справка в платформата.
Отделно Министерство на финансите поддържа сайт за еврото, на който публикува информация за гражданите и бизнеса.