Обрат с пенсиите след среднощна буря във властта, вдигат се с около 8%

Вдигането на пенсиите от 1 юли създаде кратка среднощна буря в управлението, която лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов успя да разреши само за няколко часа. Решението, както може да се очаква, се оказа още 400 млн. лв. допълнителен разход за бюджета само за тази година и още поне двойно за следващата.

Поводът бе изтеклата в медиите късно снощи информация от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО), че пенсиите няма да се повишат от 1 юли по „швейцарското правило“, както е по-закон, тоест с 8-9%, а с 5%. Според „швейцарското правило“, записано в закона, пенсиите се увеличават в средата на годината с процент, равен на 50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на осигурителния доход. Вместо това финансовото министерство, изглежда, е предложило увеличение с 80% от ръста на инфлацията и 20% от ръста на осигурителния доход – формула, която да се прилага само за 2025 г. Това би спестило разход на НОИ за тази година от малко над 400 млн. лв. и би помогнало за свиването на дефицита за следващите години, когато разходът ще е доста по-висок, защото трябва да се плаща на целогодишна база.

Не е ясно защо Министерството на финансите, което е в ресора на ГЕРБ, изобщо е предложило мярката, при положение че политическата сила зад гърба му явно изобщо не е имала намерение да я защитава.

По принцип укротяването на ръста на пенсиите щеше да е разбираемо, ако финансовото министерство беше орязало по-сериозно всички останали пера в бюджета, за да се постигне по-чувствително свиване на дефицита, каквато беше основната задача пред Теменужка Петкова. Оказа се обаче, че в проекта на държавния бюджет на МФ има само козметично орязване на разходи – с около 2.2 млрд. лв. – сума, която е крайно недостатъчна при очерталата се дупка от 18 млрд. лв.

На този фон посягането точно върху пенсиите явно е взривило представящите се като „социални“ гаранти в коалицията – БСП, както и другите по-малки партии във вторник вечерта, тъй като те не са намерили как да обяснят на електората си подобна мярка на фона на цялостното си популистко говорене.

След като сутринта в сряда се разчу за проблема, Бойко Борисов веднага предприе обичайния си ход и разпореди обрат по темата, а коалицията се появи пред медиите да демонстрира единство.

„След необходимите консултации помежду ни в рамките на Съвета за съвместно управление, бюджетът, който ще бъде внесен окончателно от Министерския съвет в Народното събрание, ще е с увеличение на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното „швейцарско правило“ за всички пенсионери“, обяви на съвместен брифинг с формациите от управлението Деница Сачева от парламентарната група на ГЕРБ. Тя добави, че ще бъде запазен 3% дефицит, а еврозоната ще продължава да бъде приоритет. Причината за решението за пенсиите е, че се създава напрежение, обясни тя.

„Искам да благодаря на ГЕРБ, ИТН и ДПС за разбирането за пенсиите. Стана ясно, че социалният гарант на това управление е БСП“, каза Драгомир Стойнев от левицата.

„Това е ясното доказателство, че сме на прав път. Този бюджет е противоотрова на Асен Василев“, коментира и Станислав Балабанов от ИТН.

По думите на Джевдет Чакъров от ДПС на Ахмед Доган решението за пенсиите е справедливият подход. „От гледна точка на избирателите на автентичното ДПС, подкрепяме този подход и стратегическите цели пред страната, които бяха споменати“, каза той.

По въпроса за пенсиите реагира и Делян Пеевски от „ДПС - Ново начало“. „Правителството иска да ореже пенсиите - няма да допуснем това. Този бюджет е престъпен към българските пенсионери. Ако БСП допуснат това и го гласуват, те са приключили“, каза той.

В резултат от обрата по темата на финансовия министър Теменужка Петкова ще ѝ се наложи пак да пренаписва бюджета и да търси още 400 млн. лв. тази година, както и поне двойно повече на годишна база за следващите години. Оказва се, че свиването на разходите е много трудна задача пред коалиционните партньори.

Политическото решение от сряда на този етап не засяга въпроса с вдигането на осигурителната тежест с 1% от 2027 г. и с още 2% през 2028 г. Тези увеличения обаче са въпрос на следващи бюджети. Дори и да бъдат записани в закона, реализирането им зависи от политическата воля след 1-2 години. Но поставянето им на дневен ред както от служебното правителство, така и от финансовия министър на ГЕРБ Теменужка Петкова означава, че ръстът на пенсиите от последните години е невъзможно да се размине и без ръст на осигуровките в най-скоро време.

 

Източник: Медиапул

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини