„АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ ЕАД подаде заявление в Агенцията по ядрено регулиране (АЯР) за издаване на разрешение за определяне местоположението на ядрено съоръжение (8-ми блок).
Към заявлението са приложени редица документи, които ще бъдат предмет на преглед и оценка за съответствие с изискванията на Закона за безопасно използване на ядрената енергия (ЗБИЯЕ) и наредбите по неговото прилагане, съобщиха от АЯР.
Подаденото заявление се явява първата стъпка от цялостния процес по лицензиране на ново ядрено съоръжение. Предстои ядреният регулатор да изготви програма за комплексен преглед и оценка на постъпилото заявление и приложените към него документи.
Преди седмица председателят на АЯР Цанко Бачийски каза, че са „в активна връзка с „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“". На 11 февруари 2025 година АЯР е получила информация, че ще дружеството ще подаде заявление за избор на площадка до края на февруари или до края на март, каза пред журналисти на 12 февруари, Цанко Бачийски.
Площадката за 7-ми блок е одобрена, „но защото става дума за (изграждането на нея на) нова ядрена мощност, ще се работи изключително по изискванията на закона и наредбата“, каза тогава Бачийски. „Тоест, ще бъде подадено отново заявление за избор на площадка, което да докаже, че на площадката на 7-ми блок може да се разположи още една ядрена мощност."
По отношение на седми блок, председателят на АЯР изрази очакване през следващата година „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ да подаде заявление за проектиране.
За българското правителство реализацията на проекта за 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ има стратегическо значение за страната и региона. С изграждането на нови ядрени мощности България ще гарантира своята енергийна независимост, каза наскоро при посещението си в САЩ енергийният министър Жечо Станков в разговор с Даниел Съмнър, зам.-изпълнителен директор и бъдещ изпълнителен директор от месец март 2025 г. на „Уестингхаус Електрик Къмпани“ (Westinghouse Electric Company).
През юни 2023 г. „АЕЦ Козлодуй - Нови мощности“ и Westinghouse Electric Company подписаха договор за предварителни инженерни дейности, в рамките на който да се оценят предимствата на площадката в АЕЦ „Козлодуй“ за разполагането на два ядрени блока тип AP1000, свързани с наличната инфраструктура и да се анализират възможностите на българската индустрия за активно участие в проекта. След приключването на дейностите по договора, се очаква предоставяне на инженерни услуги, свързани с проектирането, лицензирането, управлението на проекта и инженерното усвояване на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ за разполагането на два нови ядрени блока от 3+ поколение тип AP1000.