Искането на Доналд Тръмп, свързано с природните ресурси на Украйна, е „по-лошо и от репарациите за Германия и Япония след поражението им във Втората световна война“, пише „Дейли Телеграф“.
Предложението на администрацията на Доналд Тръмп към Украйна за достъп до редкоземни метали далеч надхвърля добива на минерали. Искането включва също петрол, газ, пристанища и друга инфраструктура, твърди „Дейли Телеграф“, позовавайки се на проектодокумента.
Условията са „равносилни на икономическа колонизация на Украйна от страна на САЩ“ и „предполагат непосилна тежест на репарации“, пише изданието. Според него документът е „предизвикал объркване и паника в Киев“.
Проектодокументът предвижда САЩ и Украйна да създадат съвместен инвестиционен фонд, който да гарантира, че „враждебните страни в конфликта няма да се възползват от възстановяването на Украйна“. Договорът обхваща „минерални ресурси, петролни и газови ресурси, пристанища, друга инфраструктура (според договореното)“. За какво точно се отнася последното, не е уточнено.
Администрацията на Тръмп искаше САЩ да вземат половината от настоящите приходи на Украйна от добив на ценни ресурси, както и половината от стойността на „всички нови лицензи (за добив на ресурси. - бел. ред.), издадени на трети страни“. Такива приходи ще бъдат обект на запор от страна на САЩ. „Тази клауза означава - „първо платете на нас, а след това нахранете децата си“, обяснява пред вестника източник, близък до преговорите. В споразумението се посочва, че „за всички бъдещи лицензи САЩ си запазват правото първи да купуват полезни изкопаеми за износ."
По-лошо от репарациите след Втората световна война
Според вестника украинският президент Володимир Зеленски първоначално е предложил идеята САЩ да получат дял в добива на украински редкоземни метали. Според „Дейли Телеграф“ идеята му е била, че ако американските компании започнат дейност в Украйна, това може да възпре Русия от нападение.
Тръмп иска редкоземните метали на Украйна - карикатура на ДВ Снимка: DW
„Вероятно Зеленски не е очаквал да се сблъска с условията, които обикновено се поставят на държави агресори, победени във война. Те са по-лоши от финансовите санкции, наложени на Германия и Япония след поражението им през 1945 г.“, посочва британското издание. Ако проектоспоразумението бъде прието, исканията на Тръмп ще бъдат по-високи (като дял от БВП на Украйна), отколкото репарациите, наложени навремето на Германия по силата на Версайския договор, отбелязва „Дейли Телеграф“.
Зеленски е отхвърлил идеята на Тръмп
По-рано изданието разкри, че администрацията на Тръмп е предложила на Киев да прехвърли на Вашингтон правата върху 50% от находищата на редкоземни метали в Украйна. В замяна САЩ били готови да разположат там американски войски в тяхна защита, стига преди това да бъде постигнато споразумение с Русия за прекратяване на войната.
Зеленски е отказал да подпише документа, тъй като той не включва конкретни гаранции за сигурност. Украинският президент изрично е подчертал, че за него е много важно всяка инвестиция да бъде обвързана и с гаранции за сигурност, посочва още „Дейли Телеграф“.