Тръмп е поискал от Украйна правата върху половината от всичките й съществуващи и бъдещи ресурси

Като част от сделка за минерали в замяна на военна помощ, администрацията на Тръмп е поискала Украйна 50% от приходите от добив на ресурси и 50% от стойността на „всички нови лицензи, издадени на трети страни“. Това става ясно от проект на споразумение с гриф „поверително“, с който се е запознало британското издание The Telegraph.

В споразумението се казва още, че чрез съвместен инвестиционен фонд Вашингтон ще има правото да определя „критерии за подбор, срокове и условия“ за всички бъдещи проекти за добив на ресурси в страната. Това, както се отбелязва в документа, е необходимо, за да се гарантира, че „враждебните страни в конфликта няма да се възползват от възстановяването на Украйна“.

Освен това САЩ ще имат преференциални права за закупуване на полезни изкопаеми, които ще се изнасят от страната. При това споразумението се разпростира не само върху редкоземните метали, но и върху минералните, петролните и газовите ресурси. Самият документ, както следва от него, се регулира от законите на щата Ню Йорк, САЩ.

Подобни условия са равносилни на икономическа колонизация за неограничен период и са по-лоши от репарациите, наложени на Германия и Япония след поражението им във Втората световна война, отбелязва The Telegraph.

В края на миналата година украинският президент Володимир Зеленски предложи обмен на достъпа до добива на редкоземни метали в Украйна срещу военна помощ и гаранции за сигурност от САЩ. На 13 февруари той предаде съответното „споразумение за партньорство“ на министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, но на 14 февруари представители на администрацията на Тръмп върнаха преработена версия на документа на Зеленски за подпис. Украинският президент отказа да го подпише, тъй като в текста на документа не се споменават гаранции за сигурност. Вашингтон и Киев решиха да продължат да работят по споразумението, отбеляза Зеленски.

Според източници на Ройтерс САЩ са искали украинският президент да подпише споразумението за минералите „на сляпо“, което го е озадачило. Зеленски подчерта, че в Киев „всеки винаги първо чете“. Администрацията на Тръмп сметна отказа му да одобри споразумението за „късоглед“.

По-рано Тръмп заяви, че военната помощ за Украйна не трябва да бъде безплатна. Той припомни, че САЩ вече са похарчили милиарди долари за тези цели и поиска компенсация под формата на достъп до редкоземни метали на стойност 500 милиарда долара в замяна на допълнителна подкрепа. „Без такава сделка Украйна рискува да попадне под руски контрол“, предупреди Тръмп.

По-рано Зеленски подчерта, че Украйна не възнамерява да прехвърля ресурси на САЩ безплатно, но е готова за съвместно разработване на находища. Той също така отбеляза, че около 20% от минералните богатства на страната, включително почти половината от находищата на редкоземни метали, се намират на териториите, окупирани от Русия, така че партньорите ще трябва да увеличат подкрепата за украинските въоръжени сили. В противен случай съществува риск Москва да прехвърли някои от тези стратегически важни ресурси на своите съюзници, като Северна Корея и Иран.

 

Източник: mediapool.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини