Редица учени са застрашени от уволнения, а техни изследвания се саботират или активно се изопачават, за да отговарят на представите на новата администрация в Белия дом. Докъде ще стигне войната срещу науката в САЩ?
„Републиканската война срещу науката“ е заглавието на книга от 2005 г., в която журналистът и носител на наградата „Пулицър“ Крис Муни твърди, че още преди двадесет години правителството на САЩ е изопачило научни открития в името на собствените си политически цели.
Сега някои наблюдатели в САЩ отново говорят за „война срещу науката“. Тя е достигнала ново ниво само три седмици след началото на мандата на Доналд Тръмп, казва юристката Лорън Курц.
Заедно с Колумбийския университет в Ню Йорк и „Фонда за правна защита на науката за климата“ тя стартира инициативата „Брояч на заглушаването на науката“, която цели да покаже как правителството на САЩ променя или влияе на научните изследвания, разказва германската обществено-правна медия АРД.
Още през първия мандат на Тръмп учените установиха как чрез оказване на влияние върху науката се легитимира една по-различна политика в областта на здравеопазването и околната среда. Според анализа на Лорън Курц и нейния колега Романи Уеб това включва ограничаване на финансирането, кадрови промени, цензура и опити за цензура от страна на правителството, автоцензура от страна на учените, възпрепятстване на научни изследвания, както и изопачаване и невярно представяне на научни резултати.
Уволняват служители, свалят публикации, трият данни
АРД посочва два конкретни примера: В поръчано от Министерството на вътрешните работи геоложко проучване учените е трябвало да оценят последиците от изменението на климата само до 2040 година. При втория случай учените е трябвало да изтрият определена информация от изследване на популациите на рибите и дивите животни.
В момента сме свидетели на „много по-агресивни“ опити за влияние, казва Курц. Според изследването ѝ близо половината от служителите на Националната фондация за наука - правителствена агенция, която се занимава с научни изследвания и образование - са заплашени с уволнение.
Освен това около 170 служители на Агенцията за опазване на околната среда бяха освободени от работа. Бюджетът на един от най-големите публични институти за медицински изследвания - Националния институт по здравеопазване - е намален, а съгласно нареждане на Тръмп са спрени всички служебни пътувания на работещите в института.
„Освен това посягат на медицинските изследвания много по-рязко, отколкото преди“, уверява Курц, цитирана от АРД. Например на Центъра за наблюдение и превенция на заболяванията е наредено да не публикува свои трудове или да ги свали от мрежата. От уебсайта са били изтрити или променени данни, свързани с въпросите на пола и транссексуалните.
„Те променят начина, по който се представят тези данни. Вече не е това, на което хората са отговаряли в проучванията. Представянето на научните резултати се изкривява“, казва юристката.
Действията на Тръмп ще се отразят и на Европа
Отношението на новата американска администрация към научната дейност се отразява и на изследванията в Европа. Ако тези решения на Тръмп издържат на очакваните съдебни процедури, ограниченията в САЩ могат дори да се превърнат в предимство за Германия. „Защото изследователите, които вече не виждат никакви перспективи в САЩ, ще потърсят други места за своята научни изследвания. А Германия е добре позиционирана в това отношение“, обяснява Кристина Бек, говорителка на института „Макс Планк“.
Същевременно обаче Европа, в това число Германия, трябва да има предвид, че в момента в САЩ се финансират по-малко изследвания в областта на климата или здравеопазването и повече в областта на изкуствения интелект. „Вероятно ще станем свидетели на мобилизиране на повече средства за наука в някои области, в т.ч. изкуствения интелект. Европа просто не може да си позволи да изостане в тази сфера“, предупреждава Бек.
Ограничаването на научните изследвания винаги има последици за обществото като цяло: в крайна сметка без нови научни открития не могат да бъдат намерени решения за неотложни проблеми като изменението на климата или глобалните здравни пандемии, подчертава АРД.