СМТ: Хипермаркетите разплащат нетрайни храни до 30 дни по евродиректива

Разплащанията в хипермаркетите до 30 дни след доставка на нетрайни храни и земеделски суровини се случва в този срок в изпълнение на евродиректива и съгласно изрично вписани текстове в Закона за защита на конкуренцията. Това обяви във вторник Николай Вълканов, председател на Сдружението за модерна търговия (СМТ).
„Порочни практики“ и закони

През уикенда земеделският министър Георги Тахов посочи, че ведомството му е очертало „порочни практики“, които по сигнали на фермери се случват в търговията. Една от тях, спомената от министъра, е че фермерите чакат 30 дни, за да им се разплати търговската верига за доставените от тях за продажба в нея техни продукти.

От Сдружението за модерна търговия коментираха и посочения законопроект, който според аграрното ведомство е въведен във Франция, Германия и Испания и ограничавал надценката до 30%.

„Въпросното законодателство във Франция реално фиксира определен процент от продажбите, които могат да се извършват на промоция, т.е. процентът на промоция. Целта му е да се повишат доходите надолу по веригата. И трябва да се внимава, защото той цели да се повишат цените за крайните потребители“, коментира още Вълканов.

От думите му се разбра, че фиксирането на надценка е непазарна мярка и в събота на извънредното заседание на МС премиерът Росен Желязков не я посочил като възможна.

Търговските вериги все още очакват покана за среща с правителството. Хипотетично, ако се приложат някакви тавани в надценките на дадена група стока, то спестения разход ще бъде калкулиран при други стоки. Т.е. при фиксирани надценки за храни от първа необходимост, ще поскъпнат цени на други стоки извън тази група.
Как държавата допринесе за увеличението на инфлацията?

От Сдружението за модерна търговия дадоха и примери как държавата през последните години е допринесла за повишаване на инфлацията в страната.

Николай Вълканов припомни, че при избухването на войната на Русия в Украйна държавата е направила опит изкуствено да ограничи износа на зърно. В резултат, на което зърнопроизводителите спряха да продават суровината си, в резултат на което цените на някои продукти по веригата се увеличиха драстично. Сред тях първо бе цената на олиото, което се произвежда от слънчоглед, а по-късно и на млечните стоки заради поскъпването на фуражите.

Сред другите предизвикателствата пред супермаркетите е осигуряването на работна ръка.

„Неосигуряването на достатъчно персонал води до инвестиране във високи технологии. Редица дейности, свързани с физически труд са неатрактивни. Хората вече не искат да вършат такъв вид работа особено след Covid пандемията“, каза Вълканов.

От СМТ призоваха да се облекчат възможностите за внос на работници.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини