Президентът Тръмп е готов на значителни отстъпки пред Путин. Европа е в шок. Срещата на върха между САЩ и Русия в Рияд може драматично да промени геополитическия баланс в света, пише Дирк Емерих за ДВ.
През 2023 година Ханс-Улрих Йоргес и Аксел Формбоймен публикуваха книга, в която описват света през 2025 година: Доналд Тръмп, който отново е президент на САЩ, се среща в Кайро с Владимир Путин и обявява, че Америка ще изтегли войските си от Европа и ще напусне НАТО. В замяна Путин му развързва ръцете за действия спрямо Китай. Двете големи ядрени сили отново си поделят света и обръщат гръб на организации и съюзи, които им пречат. „Двамата големи“ (Тръмп и Путин) решават нещата по своя начин.
Светът се управлява по правото на силния?
Това, което преди две години звучеше като сюжет от политически трилър, сега е близо до реалността. Вярно, САЩ (все още) са в НАТО, Тръмп и Путин се срещат не в Кайро, а в Рияд - но всичко останало е истина. Светът вече не се управлява от силата на правото, а от правото на най-силния.
В момента Съединените щати променят координатната система на глобалния световен ред с невероятна скорост. Европа е в състояние на шок, но е трудно да се представим, че на спешни срещи като проведената в Париж европейските лидери могат бързо да намерят отговор, който да е различен от призива за спазване на общите западни ценности.
Най-важната политическа ос в ЕС между Берлин и Париж отдавна не функционира по най-добрия начин. Френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц така и не намериха общ език. Освен това социалдемократът Шолц ще е начело на германското правителство само още няколко дни - след предсрочните избори за Бундестаг на 23 февруари на негово място вероятно ще застане лидерът на консервативния Християндемократичeски съюз (ХДС) Фридрих Мерц.
Путин вече спечели?
Резултатите от срещата на върха в Рияд могат да изглеждат по следния начин: САЩ договарят рамково споразумение с Русия и си измиват ръцете. Киев го няма на масата за преговори, а седи отстрани. Европа изобщо не присъства. Веднага след като споразумението бъде сключено, САЩ напускат сцената, а останалото трябва да свърши Европа.
А Тръмп се държи с Путин по такъв начин, че той едва ли може да повярва на късмета си. Завоюваните украински територии отиват към Русия, а членството на Украйна в НАТО отпада от дневния ред. Точно тези бяха предварителните условия на Путин за започване на преговори, а сега те се част от поканата за диалог, която му бе изпратена от американския президент.
Освен това Тръмп не иска да разполага американски войници в Украйна и възнамерява да върне Русия в Г-8. За всичко това Тръмп и Путин се договориха, общувайки като равен с равен. Путин винаги е искал точно това - да го третират наравно, което самият той едва ли е смятал за възможно. И още една от сметките на Путин излиза: той винаги се е стремял да вбие клин в западния съюз, а сега го получава безплатно. Америка и Европа вече не демонстрират единство.
Лош сценарий за Украйна
А Западът ще загуби. Украйна винаги се е страхувала от такъв най-лош за нея сценарий, а експертите и мозъчните тръстове в Европа открито са го обсъждали. Приближаването на урагана можеше да се предвиди. Тръмп никога не е крил какво точно възнамерява да направи.
В Рияд се водят разговори за Украйна без Украйна Снимка: Evelyn Hockstein/REUTERS
Ако всичко това наистина се случи на срещата на върха САЩ-Русия в Рияд, това ще е абсолютна победа за Путин и загуба за Запада. Украйна винаги се е страхувала от този най-лош за нея сценарий, а експертите и мозъчните тръстове в Европа нееднократно са предупреждавали за такъв опасен развой. Приближаването на урагана можеше да се предвиди, защото Тръмп никога не е крил какво точно възнамерява да направи. Но Европа просто се опитваше да отблъсне подобни мисли - и сега се оказа оголена.
Ще са необходими надеждни мироопазващи сили - от 140 000 до 150 000 войници - които да осигурят спазването на примирието в Украйна. Но именно надеждни, забележете, а не сините каски на ООН, които просто да патрулират. По-голямата част от мироопазващите сили вероятно ще трябва да са от Германия, но нито Бундесверът, нито германското общество са подготвени по някакъв начин за това.
Речта на Ванс разтресе Европа до дъно
И сякаш всичко това не е достатъчно, вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс нанесе още един удар на Европа по време на Мюнхенската конференция по сигурността. Когато Ванс излезе на подиума, всички очакваха той да обяви подробности по плана за прекратяване на огъня в Украйна. Но речта на вицепрезидента надмина и най-лошите очаквания - това бяха едни 18 минути, които разтърсиха Европа до основи.
Ванс вижда най-голямата опасност за Европа не в Русия или Китай, а в „заплахата отвътре“. Правителствата, каза той, се страхуват от своите избиратели и превръщат определени партии в парии. В случая американецът имаше предвид крайнодясната „Алтернатива за Германия“ (АзГ). След това той се срещна с лидерката на тази партия Алис Вайдел, но не и с федералния канцлер Олаф Шолц. В същото време президентът Тръмп говореше – отвъд Океана - за величието на американския и на руския народ. Което е съвършено ново: Америка говори за враговете си като за стари приятели. А за старите си приятели - като за врагове.
На Мюнхенската конференция по сигурността стана ясно, че нещо в трансатлантическите отношения се е пречупило. Украинският президент Володимир Зеленски го изрази лаконично: „Отсега нататък всичко ще бъде различно“. Човек можеше и да си помисли, че го е казал някой от американската делегация в Мюнхен.
Този коментар изразява мнението на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.
*Дирк Емерих e кореспондент на германските ТВ-канали n-tv и RTL. Той е живял и работил дълги години в Москва и Вашингтон и е бил кореспондент на n-tv в Сирия, Либия, Афганистан и други страни в конфликт.