Американският учен Андрю Хавърли от Технологичния институт в Рочестър излага теорията, че ядрена експлозия под океана, може да бъде начин за забавяне на изменението на климата чрез пулверизиране на огромни количества въглеродопоглъщаща скала.
Изследването му е представено на платформата arXiv.
Хавърли предлага да се детонира 81-гигатонно ядрено устройство под платото Кергелен в южната част на океана. Това е над 1600 пъти по-мощно от най-голямата ядрена бомба, тествана някога (Цар Бомба).
Според него, когато бойната глава се намира под пластове от базалтова скала и вода, ударната вълна на експлозията ще бъде погълната, свеждайки до минимум риска от бедствие.
Експлозията обаче ще разруши милиарди тонове базалтова скала на океанското дъно, което ще предизвика естествен процес, който ще погълне въглеродния диоксид от атмосферата, смята Хавърли.
Според него тази единствена експлозия може потенциално да блокира глобалните въглеродни емисии за 30 години.
Хавърли признава, че в дългосрочен план нивото на радиация на мястото на експлозията ще се увеличи, което може да доведе до някои жертви, но специалистът нарича последствията от нея „капка в морето“. Според него годишно човечеството изхвърля в атмосферата гигантски количества радиация, които могат да се сравнят с 2000 ядрени бомби. Той също така отбеляза, че до 2100 г. изменението на климата ще застраши 30 милиона живота.
Ученият изчислява, че финансовите разходи за създаване на такава бомба е около десет милиарда долара, което е по-рентабилна в сравнение с потенциалните загуби от изменението на климата, наброяващи стотици трилиони долари.
По-рано Руският хидрометеорологичен център заяви, че през 2024 г. планетата е видяла максималния брой дни с топлинен стрес. Рекордната цифра е регистрирана на 61 процента от земната площ.
Според научния ръководител на руския Гидрометцентър Роман Вилфанд такива предложения, разбира се, предизвикват усмивка, защото това е намеса в системата на Земята - океан, речни системи, атмосфера и т.н.
Всички тези елементи вече функционират и то съвсем адекватно. „Необходими са много дълги, внимателни и проверени физически експерименти, за да се даде отговор за влиянието на този или онзи фактор“, подчерта Вилфанд, цитиран в руски медии.
Той добави, че в рамките на науката за климата има много изследвания по въпроса за геоинженерството, за изследване на ефекта от изкуственото въздействие върху геоложката система. Експертът добави, че не е чувал за идеята за взривяване на термоядрена бомба за подобряване на климатичната ситуация в научния дискурс.