Енергиен експерт: Българските въглища може да се окажат стратегическия ресурс

„Оценки се дават след края на сезона. Както се казва - „Не казвай хоп, преди да си скочил!". Мога да кажа, че отоплителният сезон минава сравнително нормално в страната, като имаме предвид 2-3 по-съществени аварии в столицата. Те са неизбежни особено при състоянието на топлопреносната мрежа, която е изключително остаряла и не виждам как при сегашните икономически параметри може да се промени към по-добро. Когато става дума особено за големи топлофикационни дружества с огромна мрежа, като например софийската, е наистина практически неизбежно да има аварии. Това е истината, предпочитам да я казвам директно, отколкото да я замазвам . Има и градове в страната, където по-рядко имат такива проблеми. Бих посочил например Плевен и Бургас, като топлофикации с много ниска аварийност. Виждате, че тази година като цяло зимата пак не е тежка, но не и съвсем субтропична, както бяхме посвикнали последните 3-4 години, така че българските енергетици се справят добре - има и топло, и светло. Имам предвид всички колеги - от АЕЦ до най-малкия ТЕЦ. Много важна е и ролята на ЕСО."

Това каза в разгара на отоплителния сезон инж. Кремен Георгиев, председател на Асоциацията на топлофикационните дружества в България и енергиен експерт с повече от 30-годишен професионален опит.

Доста хора от енергетиката приветстваха идването на Тръмп на власт в САЩ, Вие от тях ли сте?

- Вижте, аз съм инженер, а не геополитически анализатор, но като човек с над 25-годишен стаж в енергетиката се надявам неговият нов курс към изкопаемите горива поне малко да „довее“ по-трезв разум и в Европа. Прекаленото „позеленяване“ на икономиката, вместо да я движи напред, към момента я води към пропаст. Достатъчно е човек да следи поне малко новините, за да си отговори на въпроса защо в Европа има пик на консервативните и по-десни движения. Хората не искат да жертват доходите си и стандарта, на който са свиквали заради имагинерни битки с климатичните промени. Аз самият съм привърженик на зелените политики, но в някакви по-разумни граници. Например, не виждам как ще издържи нашата енергийна система през зимата без „Мариците“ и ТЕЦ „Бобов дол“. А не забравяйте, че тези централи бяха сложени на дръвника и им се размина само заради масовите протести. Всъщност битката за тяхното бъдеще още не е приключила.

Въглищата отиват ли си или се завръщат?

- Въглищата са единственият местен български енергиен ресурс, който не зависи си от внос. В този смисъл те са стратегическа суровина и резерв за България. Ако ще светът да спре, ние ще можем да добиваме местни въглища и да имаме поне ток. Освен това с оглед развитието на технологиите българските въглища могат да се окажат стратегическата суровина на бъдещето.

Какво имате предвид?

- На много места, но най-вече в САЩ се развиват технологии, които могат да извличат от въглищата не само топлина, но и редкоземни метали и други елементи. Това е необятна област, която може да донеси огромни дивиденти за страната ни, стига държавата ни да прояви интерес и да покани подобни компании, които да извършат своята проучвателна дейност у нас и да ни дадат достъп до тези нови технологии. Знам, че в България в много миннодобивни предприятия гледат реално с надежда към тази възможност. Не говорим за футурология, а за нещо съвсем реално.

Има ли според Вас възможност за това?

- Имаме редовно правителство с премиер, който ми изглежда балансиран и разумен човек. Във важни ведомства като Министерство на енергетиката и Министерство на икономиката са поставени изключителни професионалисти, виждам млади хора, в разцвета на силите си, които вероятно биха подкрепили развитие на подобни технологии в България.

Какво по-хубаво от това от български въглища да може да се извличат стратегически суровини като редкоземните метали?

- Ето това е реално „позеленяване“ на икономиката - истинска „зелена сделка“, тъй като тези елементи са в основата и на най-екологичните технологии.

 

Източник: business.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини