Meta с план да свърже пет континента с 50 хил. км подводен кабел

Технологичният гигант Meta обяви планове за изграждане на 50 000 км подводен кабел по целия свят. Проектът Waterworth - свързващ САЩ, Индия, Южна Африка, Бразилия и други региони - ще бъде най-дългият проект за подводен кабел в света, когато бъде завършен.

Meta, която притежава Facebook, Instagram и WhatsApp, се стреми да разшири присъствието си в технологиите отвъд социалните медии, включително в изкуствения интелект (AI) и инфраструктурата, която го поддържа.

Компанията обяви, че новият кабелен проект, който е за няколко милиарда долара, ще осигури „водеща в индустрията свързаност“ до пет основни континента и ще помогне в подкрепа на неговите проекти за изкуствен интелект. Той също така ще повиши свързаността по „цифровите магистрали“ в света.

„Този ​​проект ще даде възможност за по-голямо икономическо сътрудничество, ще улесни цифровото включване и ще отвори възможности за технологично развитие в тези региони“, каза Мета в публикация в блог.

Кабелът ще бъде най-дългият досега със система от 24 влакна, което му дава по-висок капацитет, според фирмата.

Подводните кабели стават все по-важни, тъй като осигуряват средства за захранване на различни цифрови услуги и пренос на данни по целия свят със скорост. Има статистика че над 95% от световния интернет трафик се прехвърля през подводни кабели.

Фирмата за проучване на телекомуникационния пазар TeleGeography посочва, че в момента има повече от 600 обществено известни подводни кабелни системи по целия свят.

Това включва кабела 2Africa, подкрепен от Meta и оператори на мобилни мрежи като Orange, Vodafone и China Mobile, който свързва три континента и обхваща 45 000 км.

И технологичните фирми, които служат като основни доставчици на уеб услуги, са инвестирали огромни суми в кабелна инфраструктура.

Google заяви през 2024 г., че ще построи първия подводен кабел, свързващ Африка и Австралия, и обяви инвестиция от 1 милиард долара за повишаване на свързаността с Япония с два нови подводни кабела в Тихия океан.

Анализаторът на телекомуникациите и технологичната индустрия Паоло Пескаторе каза пред BBC, че Meta „е показала силно желание да притежава повече част от свързаността“.

„Това е още една демонстрация, тъй като се стреми да надскочи съперниците в предоставянето на уникално изживяване на потребителите чрез тясно интегриране на хардуер, софтуер, платформа и нарастващите стремежи към свързаността“, каза той.

„В крайна сметка тези ходове, макар и добре дошли от инвестиционна гледна точка, ще повдигнат още повече недоумение сред регулаторните органи и други ключови заинтересовани страни предвид нарастващото господство на големите технологии“, смята той.

Нарастващото значение на подводните кабели увеличи опасенията относно тяхната уязвимост към атаки или инциденти.

След поредица от прекъснати кабели, експертите казаха, че подводната комуникационна инфраструктура е нарастваща арена за геополитическо напрежение и конфликти.

НАТО стартира мисия през януари за засилване на наблюдението на кораби в Балтийско море след повреда на критични подводни кабели миналата година.

Meta каза в публикацията си в блога, обявявайки Project Waterworth, че ще постави кабелната си система до 7000 метра дълбочина и ще „използва подобрени техники за погребване в зони с висок риск, като плитки води близо до брега, за да избегне повреда от корабни котви и други опасности“.

 

Източник: mediapool.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини