Проучване в сп. Gut Microbes показва, че киселото мляко може да намали риска от някои видове колоректален рак.
Ракът на дебелото черво е третият най-разпространен рак в света, като според данни на Световната здравна организация (СЗО) той съставлява повече от 10% от всички диагностицирани случаи на рак.
Фактори като заседнало положение, тютюнопушене, затлъстяване и прекомерна консумация на алкохол и преработени меса, могат да увеличат риска от развитие на колоректален рак. Здравословното хранене с високо съдържание на фибри, много пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, калций и млечни продукти се свързва с по-нисък риск.
Изследователите са установили, че хората, които консумират кисело мляко с живи бактерии поне два пъти седмично, имат 20% по-нисък риск от колоректален рак, свързан с Bifidobacterium.
Според изследването ендогенните бактерии могат да бъдат важни за човешкото здраве. Данните показват, че киселото мляко може да намали риска от специфичен подтип рак. Въпреки това са необходими допълнителни проучвания, за да се разбере точната роля на Bifidobacterium.
Киселото мляко съдържа различни бактериални щамове. Обикновено се използват Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophiles, но често се добавят и други пробиотици.
Проучванията показват, че пробиотиците могат да подсилят имунната система, да подобрят здравето на червата и да намалят риска от заболявания като остеопороза, диабет тип 2, сърдечносъдови болести и някои видове рак.
За да установят връзката между киселото мляко и колоректалния рак, учените са използвали данни от две мащабни изследвания, обхващащи над 100 000 жени и 51 000 мъже. Участниците редовно попълват въпросници за хранене и здравословно състояние, включително за приема на кисело мляко.
От всички наблюдавани 3 079 души развиват колоректален рак. При 1 121 от тях учените анализират проби за наличие на Bifidobacterium. Резултатите показват, че 775 души са с отрицателен резултат, а 346 – с положителен.
Изследователите не откриват значителна връзка между дългосрочната консумация на кисело мляко и общата честота на колоректалния рак. Въпреки това, при хората, които ядат повече кисело мляко, туморите, положителни за Bifidobacterium, са с 20% по-рядко срещани.
Според авторите тази бактерия произвежда късоверижни мастни киселини в червата и има антиоксидантни, противовъзпалителни и имуноукрепващи ефекти.
Изследването предполага, че бифидобактериите, открити в туморната тъкан, може да са свързани с нарушена функция на чревната бариера. Киселото мляко може да подпомогне тази бариера и да потисне растежа на Bifidobacterium-позитивните тумори, вместо да намалява самата Bifidobacterium.
Bifidobacterium се среща както в киселото мляко, така и в човешките черва. Различните му подтипове изпълняват различни функции, включително метаболизма на въглехидрати. Въпреки това проучването не разглежда пряката роля на микробиома или специфичните механизми, свързани с това.
Макар че живите натурални кисели млека са добро допълнение към балансираната диета, не всяко кисело мляко е полезно. Ароматизираните и плодовите кисели млека често съдържат големи количества добавена захар и други съставки, които не са полезни за здравето.
Натуралните, живи кисели млека обаче съдържат много хранителни вещества, включително калций, фосфор, калий, витамин А, витамин В2 и витамин В12, протеини и незаменими мастни киселини. Те са също така добър източник на пробиотици - живи микроорганизми, които, когато се консумират в достатъчни количества като част от храната, носят ползи за здравето.
Референции:
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/19490976.2025.2452237