Цената на златото отбеляза осми рекорд само от началото на тази година. На какво се дължи това? Какво тревожи вложителите толкова много, че се насочват към златото?
Когато времената са несигурни, а перспективите за бъдещето са по-скоро мрачни, много хора се страхуват за парите си. Вложителите често показват същия рефлекс: те търсят устойчиви на кризи инвестиции. Именно такава инвестиция е златото - то запазва стойността си, независимо колко висока е инфлацията. Освен това не му влияят никакви валутни реформи и е имунизирано срещу колебанията на валутните курсове.
В началото на миналата седмица цената на една тройунция злато (31,1 грама) надхвърли 2900 щатски долара - осми рекорд само от началото на тази година. Следващата кота, която се очаква да бъде преодоляна, е 3000 щатски долара.
Лондон е водещият център на спот пазара на златото - там се намира Лондонската асоциация на участниците в пазара на благородни метали, която от 1919 г. насам определя световната пазарна цена на златото. Други търговски центрове са Китай, Индия, Близкият изток и Съединените щати.
Заради политиката на Тръмп
Франк Шаленбергер, експерт по суровините в „Ландесбанк Баден-Вюртемберг“ (LBBW), вижда една ясна причина за рязкото поскъпване на златото: настоящата митническа политика на САЩ. Тя предизвиква несигурност на финансовите пазари, в резултат от което златото все повече изглежда като „сигурно пристанище“.
Стоковият анализатор Карстен Фрич от „Комерцбанк“ е на същото мнение: „Най-важната причина за рязкото покачване на цената на златото е несигурността около митническата политика на президента на САЩ Доналд Тръмп“. Според Фрич обичайните фактори, които оказват влияние - щатският долар и очакванията за лихвените проценти, този път не са изиграли съществена роля за покачването на цената.
Златото гони рекорд след рекорд Снимка: Alexander Heinl/picture alliance
Страховете от глобална криза се подхранват и от спекулации, които не винаги са сериозни. Прогнозите на американския бизнесмен и автор на бестселъри Робърт Кийосаки в момента се разпространяват в различни интернет портали. Според тези прогнози, направени преди десет години, през 2025 г. може да се стигне до „огромна икономическа криза“. В тази връзка той препоръчва да се инвестира „в злато, сребро и биткойни“.
Икономистите от „Голдман Сакс“ акцентират на свой ред върху ролята на централните банки. Търговията със злато обикновено се ориентира по основните лихвени проценти. Затова във времена на ниски лихвени проценти инвестициите в благородни метали са особено изгодни. Към това се прибавят и някои правни особености, като например в германската данъчна система, която след 12 месеца освобождава от данъци инвестициите във физически активи.
Към златото има голям интерес от всички посоки: частни лица, институционални вложители, но и национални икономики. Възможно е техните централни банки да са подпомогнали повишаването на цените чрез масирани покупки на злато, смята анализаторът Карстен Фрич.
Златото е интересно за централните банки и поради факта, че намалява риска, свързан с финансови санкции. По данни на „Голдман Сакс“ след въвеждането на западните санкции заради войната на Русия срещу Украйна покупките на злато са се увеличили значително.
В очакване на пика
Ще достигне ли скоро цената на златото бариерата от 3000 щатски долара? Експертът Франк Шаленбергер смята това за много вероятно. Анализаторите от „Голдман Сакс“ също очакват до края на 2025 г. златото да струва вече 3000 щатски долара за тройунция.