Печалбите на Apple, Amazon, Microsoft, Мета и други технологични гиганти са по-високи от общите приходи на цели държави. Откъде се получават тези главозамайващи суми? И какво правят компаниите с тези пари?
И през 2024 година петте големи американски технологични концерна - Apple, Meta, Amazon, Microsoft и Alphabet - отчетоха огромни печалби в милиарди. За собственика на Google - Alphabet печалбата е била рекордна - над 100 милиарда долара. Рекорд отбелязва и Meta - собственик на Instagram, Facebook и WhatsApp - с 62 милиарда долара. Печалбата на Apple е 93,7 милиарда - малко по-малко от предходната година, на Microsoft - над 80 милиарда, на Amazon - 59,2 милиарда. Компанията на Джеф Безос отбелязва ръст на годишна база с 86 на сто, пише AРД.
По-богати от цели държави
Технологичните компании на САЩ са сред най-печелившите в света, като през последните години ги задминава единствено саудитският петролен концерн Saudi Aramco. Големи държави имат сходни приходи като тях - например Португалия със 116 милиарда евро към 2023 година и Гърция със 108 милиарда. Общо 12 държави в ЕС имат приходи, по-малки от 100 милиарда евро.
Meta и Alphabet печелят най-много от реклама, Apple от своите айфони, а Microsoft - от софтуер като Teams и Office. Всички те инвестират сериозно и в други технологии - като изкуствен интелект и облачно пространство, които могат допълнително да увеличат приходите им в идните години. Amazon е лидер по отношение на Cloud и Изкуствен интелект (ИИ).
Всеки един от технологичните гиганти доминира напълно в някой сектор, обяснява дигиталният експерт Роланд Фиге пред AРД. „Amazon - в дигиталното пазаруване, Meta - в социалните медии, Microsoft - в компютърните приложения и т.н.“, пояснява той.
Монополи и привилегии
Начинът, по който концерните са достигнали тази доминираща позиция, обаче е обект на критики. „Успехът на концерните е постигнат със създаване на монополи и гарантиране на техните привилегии чрез грешни регулации и методи за надзор“, казва Мартин Андре, който критикува начина, по който американските концерни доминират и интернета в Германия.
Според него институциите, които трябва да защитават конкуренцията и да се борят срещу картелите, са проспали израстването на тези мегаконцерни. Докато в телевизиите например има сериозни ограничения за пазарните дялове, в онлайн не е така - Meta отговаря за 83% от използването на социални мрежи, а Google - за 88% от търсенията. Причината е, че регулаторите допускат и поемането на конкурентни компании. „През 2014 г. Facebook пое WhatsApp, въпреки че Facebook вече имаше сходно приложение - Messenger“, казва Андре.
Лого на компанията Google Снимка: Mojahid Mottakin/Zoonar/IMAGO
Като цяло компаниите използват печалбите си, за да напълнят своите джобове и да могат да си позволят скъпи покупки на други компании. Печалбите обаче се използват и за инвестиции за подобряване или разработване на нови продукти.
Как се купува благоволението на политици
Компаниите инвестират много пари в политическо лобиране. В проучване от 2023 г. неправителствената организация LobbyControl изчислява, че дигиталната индустрия изразходва над 113 милиона евро годишно за лобиране само в Европейския съюз. Това предизвика критики, както и фактът, че много от компаниите или техните генерални директори направиха дарения за новоизбрания американски президент Доналд Тръмп. Подозрението е, че по този начин те искат да си купят благоволението на новата администрация във Вашингтон.
Експертът по цифрови технологии Фиге казва: „Данните са новият петрол, а изкуственият интелект - новият петролен кладенец“. В тази връзка той предполага, че някоя от големите технологични компании скоро ще успее да изпревари петролния гигант Saudi Aramco и ще стане най-печелившата в света. В Европа няма компания, която да се конкурира с тях. „Настоящото правителство на САЩ вече е влязло в коалиция с големите технологични компании. Не вярвам, че то ще разбие цифровите монополи“, допълва още експертът.