Как ще реагира Европа на новия курс на САЩ за Украйна

Британският премиер вече обяви, че е готов да изпрати мироопазващи сили в Украйна. А другите? Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ.

Днес в Париж се провежда среща на върха, на която ще бъде обсъдена ситуацията в Украйна и предизвикателствата пред сигурността в Европа. В срещата участват Германия, Великобритания, Италия, Полша, Испания, Нидерландия и Дания, както и председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Антонио Коща и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Домакин на срещата е френският президент Еманюел Макрон. Поводът за свикването ѝ е инициативата, подета от Тръмп за преговори с Русия. Екип на германската обществена телевизия АРД обобщава най-важните точки:

За какво става дума в тази среща на върха?

Водещата тема е въпросът как Европа трябва да реагира на драстичната промяна в курса на САЩ относно Украйна. Целта на Вашингтон: да принуди Володимир Зеленски и Владимир Путин да преговарят за прекратяване на войната и да предаде отговорността за гарантирането на мира на европейците.

Тези дни САЩ изпратиха официално запитване до европейските лидери за плановете им за размера на евентуалните гаранции за сигурността на Украйна. Според информационната агенция ДПА страните трябва да посочат например колко войници биха могли да изпратят в Украйна като част от мироопазващи сили или програми за обучение след края на руската агресивна война, а също така и да преценят какви ресурси от САЩ са необходими за участие в евентуално споразумение.

Сега европейците трябва да решат как да реагират на позицията на американците, които не им отреждат централна роля в преговорния процес и изискват отстъпки от Украйна без предварително съгласуване. Така например САЩ смятат, че Украйна трябва да се откаже от амбициите си за бързо присъединяване към НАТО и да приеме, че част от територията ѝ ще остане трайно под руски контрол.

Какви позиции застъпват европейците?

Британският министър-председател Киър Стармър вече заяви, че е „готов и желае“ да изпрати миротворци в страната, нападната от Русия. В статия за вестник „Телеграф“ Стармър пише, че Обединеното кралство може да поеме „водеща роля“ в процеса, свързан с гаранциите за сигурността на Украйна. А в случай на прекратяване на войната това би означавало и разполагане на войски на място, ако е необходимо.

Стармър заяви, че е „готов и желае“ да изпрати мироопазващи сили в Украйна  Снимка: Jaimi Joy/REUTERS

Германският канцлер Олаф Шолц настоява европейците да участват в преговорите. „Трябва да ни питат, защото без нас няма да се получи“, каза Шолц в телевизионния дебат между водещите кандидати за канцлер, който се проведе в неделя, 16 февруари. А по думите на председателката на комисията по отбрана на ЕС Мари-Агнес Щрак Цимерман „от решаващо значение ще бъде нищо да не се решава за Украйна, без тя да участва в процеса на вземане на решения“. Тя предполага, че Европа ще участва в преговорите.

Съветник на френския президент заяви, че европейските държави трябва да „правят повече“, за да гарантират колективната си сигурност. Изключително важни са  „условията, при които може да бъде постигнат краят на войната“. Интересите на Украйна и Европа в областта на сигурността трябва да бъдат защитени.

Какво може да бъде решено на срещата в Париж?

В идеалния случай европейските държавни и правителствени ръководители ще уговорят обща стратегия за това как да се реагира на новото американско правителство и неговите представи за постигане на мир в Украйна.

По-конкретно - вероятно ще се обсъди какви предложения могат да бъдат направени на Тръмп и какви са червените линии. Не се очакват обаче никакви публични изявления - например относно евентуалния размер на европейския военен контингент за Украйна. А от ЕК заявиха, че след срещата в понеделник разговорите трябва да продължат в други формати - с цел да се съберат всички партньори, заинтересовани от мира и сигурността в Европа.

Защо срещата в Париж беше организирана внезапно?

Решаващият фактор беше натискът от страна на САЩ, които искат съвсем скоро да организират разговори на най-високо равнище с руски представители в Саудитска Арабия. Ако европейците искат да имат шанс да окажат някакво влияние на тези преговори, то трябва дотогава да изработят обща позиция.
Защо не участват всички европейски страни?

Една от причините вероятно е тази, че в малки групи се работи по-ефективно. Възможно е също така да не е било желано присъствието на унгарския министър-председател Виктор Орбан. Той е смятан за фен и близък довереник на Тръмп.

 

Източник: http://www.dw.com

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Об
    обаче
    2 0
    13:24, 17 фев 2025
    Обаче и България не беше поканена .... защо ли ... ние сме толкова проруски че от това повече не може. Много е вероятно Бойко да гледа вече как да се прегърне с Путин... хора, скоро ще ви се стъжни ако това се случи
Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини