МАЕ: Потреблението на ток ще се увеличи средно с 4% до 2027 г.

Увеличаването на потреблението на електроенергия до 2027 г. се очаква да бъде средно около 4% годишно. Това ще се дължи на нарастващото използване на електроенергия от индустрията, за климатизация, електрификация и центровете за данни. Това се казва в новия доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ) - Electricity 2025. Инвестициите ще трябва да достигнат 700 млрд. долара, ако страните искат да постигнат целите си през 2030 г.

В последния си анализ на сектора експертите от агенцията прогнозират, че нарастването на глобалното търсене ще бъде еквивалентен на добавянето на количество, по-голямо от годишното потребление на електроенергия в Япония всяка година между настоящата и 2027 година. Този ръст ще се дължи основно на значителното нарастване на използването на електроенергия за промишлено производство, увеличеното търсене на климатици, ускоряващата се електрификация в частност от транспортния сектор, и бързото разрастване на центровете за данни.

По-голямата част от допълнителното търсене през следващите три години ще идва от нововъзникващите и развиващите се икономики, като според експертите на МАЕ на тях ще се пада 85% от ръста на търсенето.

Тази тенденцията е най-ясно изразена в Китай, където търсенето на електроенергия расте по-бързо от цялата икономика от 2020 г. насам. Потреблението на електроенергия в Китай се е повишило със 7% през 2024 г. и се очаква да нарасне средно с около 6% до 2027 г. Ръстът на търсенето в Китай се дължи отчасти от индустриалния сектор, където наред с традиционните енергоемки сектори, бързо разрастващото се енергоемко производство на слънчеви панели, батериите, електрическите превозни средства и свързаните с тях материали изиграха значителна роля. Допълнително се отразиха климатизацията, навлизането на електрически превозни средства, центровете за данни и 5G мрежите, се казва в доклада.

„Ускоряването на глобалното търсене на електроенергия подчертава значителните промени, които настъпват в енергийните системи по света и наближаването на новата епоха на електроенергията“, казва директорът на МАЕ, отговарящ за енергийните пазари Кейсуке Садамори. По думите му това очертава предизвикателствата за правителствата за гарантиране на сигурни, достъпни и устойчиви доставки на електроенергия.
Според него, въпреки че нововъзникващите и развиващите се икономики се приспособяват към този процес на увеличаващо се търсене, през следващите години се очаква потреблението да се увеличи и в много напреднали икономики след период на относителна стагнация.

„Политиците трябва да обърнат голямо внимание на тези променящи се динамики, които ще бъдат разгледани на международната среща на върха за бъдещето на енергийната сигурност, която МАЕ организира с правителството на Обединеното кралство в Лондон през април.", казва той.

Очакването за САЩ е за силно увеличение през следващите 3 години, което ще се равнява на настоящото потребление от щата Калифорния.

Прогнозите за Европейския съюз са, че ръстът на търсенето на електроенергия ще бъде по-скромен. Очакването е да стигне до нивата си от 2021 г. едва до 2027 г. след големите спадове през 2022 г. и 2023 г., предизвикани от енергийната криза.

Новият доклад прогнозира, че растежа на източниците с ниски емисии - предимно възобновяеми и ядрени - е достатъчен като цяло, за да покрие цялото нарастване на глобалното търсене на електроенергия през следващите три години. По-специално, производството от слънчева фотоволтаична енергия се прогнозира да посрещне приблизително половината от растежа на глобалното търсене на електроенергия до 2027 г., подкрепено от непрекъснато намаляване на разходите и политическа подкрепа. Производството на електроенергия от слънчеви фотоволтаици надмина това от въглища в Европейския съюз през 2024 г., като делът на слънчевата енергия в енергийния микс надхвърля 10%. Очаква се Китай, Съединените щати и Индия да видят, че делът на слънчевите фотоволтаици в годишното производство на електроенергия ще достигне 10% между сега и 2027 г. В същото време ядрената енергия прави силно завръщане, като нейното производство на електроенергия е на път да достигне нови върхове всяка година от 2025 г. нататък през прогнозния период. В резултат на тези прогнозни тенденции се очаква емисиите на въглероден диоксид от глобалното производство на електроенергия да достигнат плато през следващите години, след като се увеличат с около 1% през 2024 г.
 

Той също така разглежда критичната роля на времето за електрическите системи и нарастващата нестабилност в цените на електроенергията на едро в някои региони, което показва нарастваща нужда от гъвкавост на системата. Случаите на отрицателни цени на електроенергията на едро нарастват на някои енергийни пазари, въпреки че все още са относително необичайни в световен мащаб. Тези събития като цяло сигнализират за недостатъчна гъвкавост в системата поради технически, регулаторни или договорни причини.

Мрежи

Мрежите, чрез които електроенергията се пренася до домове, фабрики, офиси и болници формират гръбнака на съвременните енергийни системи. И тъй като потреблението на електроенергия ще нарасне силно, гарантирането, че те са сигурни, надеждни и подходящи за целта, става по-важно от всякога, напомнят от МАЕ.

Днес в световен мащаб има 80 милиона километра електрически мрежи - достатъчно, за да се стигне до Луната и обратно 100 пъти. Но тези мрежи трябва да бъдат модернизирани и разширени, тъй като търсенето на електроенергия се ускорява от индустрията и от нарастващото използване на климатици, уреди, електрически превозни средства, термопомпи, изкуствен интелект и други технологии.

Анализът на IEA показва, че глобалното търсене на електроенергия през 2040 г. може да достигне ниво, което изисква още 50 милиона километра мрежи. Това би означавало изграждане през следващите 15 години на същото количество мрежи, изградени през предходните 40 години. В същото време това не отчита допълнителните 30 милиона километра, които ще трябва да бъдат обновени.
 

Вече има предупредителни знаци, че мрежите се превръщат в пречка, с потенциално сериозно въздействие върху електроенергийната сигурност и способността на страните да постигнат своите енергийни и климатични цели, коментират от МАЕ. В тази връзка те дават пример със спрени проекти за чиста енергия от поне 1500 ГВт заради липсата на мрежова свързаност. Това се равнява на всички възобновяеми енергийни мощности, добавени в световен мащаб през последните три години.

Мрежите също са основни за разгръщането на ИИ. Според анализа на МАЕ, ако енергийният сектор, технологичната индустрия и правителствата не се координират, за да осигурят необходимата електроенергийна инфраструктура, значителна част от планираните мощности на центрове за данни в световен мащаб може да бъде отложен или отменен.

Изграждането на център за данни отнема само 1 или 2 години, но изграждането на нов електропровод може да отнеме 5 до 10 години.

Констатацията на експертите от МАЕ все пак е за увеличение на инвестициите в глобалната мрежа през последните 3 години. Изчисленията сочат, че през 2024 г. те са достигнали около 400 милиарда долара, или един на всеки осем долара са инвестирани в глобалната енергийна система. Въпреки това, за да може страните да постигнат целите си до 2030 г., тези инвестиции трябва да достигнат около 700 милиарда долара, или един на всеки шест долара.

 

 

Източник: business.dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини