Полски войски няма да влизат в Украйна, ние отбраняваме целия източен фланг, заяви Шикорски в Мюнхен.
Министърът на външните работи на Полша Радослав Шикорски отхвърли исканията на украинския президент Володимир Зеленски за създаване на европейска армия в отговор на заплахите от Русия. Шикорски говори на конференцията по сигурността в мюнхен, която приключва днес.
Трябва да се внимава с термина „европейска армия“, тъй като той може да се разбира по различен начин, заяви Шикорски. Обединение на националните армии няма да има. Въпреки това полският външен министър е за развитието на собствените отбранителни способности на Европейския съюз. Ако САЩ искат Европа да напредне в отбраната, това трябва да включва национален компонент, НАТО компонент, но също така и европейски компонент. В това отношение трябва да се включат и субсидии от ЕС за отбранителната индустрия, за да се увеличат производствените капацитети, "но също така и сила на ЕС, която да заслужава това име", каза Шикорски.
Той потвърди, че не се обсъжда използването на полски войски в Украйна, тъй като задачата на Полша в НАТО е да защитава източния фланг, а това включва и защита на собствената територия на страната.
В Мюнхен се срещнаха и министрите на външните работи на страните от Г7. Те потвърдиха своята подкрепа за укрепването на Украйна. Необходими са сега солидни гаранции за сигурността на страната, заявиха те. На срещата присъстваха външните министри на САЩ, Франция, Германия, Великобритания, Канада, Япония и Италия, както и техният украински колега Андрей Сибиха. Страните от Г7 подкрепиха Украйна военно и финансово през последните три години.
Г7 обяви, че не е изключена възможността за нови санкции срещу Русия. Те ще зависят обаче от това дали страната ще влезе в сериозни преговори за бъдещето на Украйна, които да осигурят на Украйна дългосрочна сигурност и стабилност като суверенна нация, както и териториална цялост.
В Мюнхен украински политици се срещнаха с китайския външен министър, за да обсъдят и с него плановете на Киев за мир.
„Говорихме за развитието на двустранните отношения и търговията. Споделихме също така визията на Украйна за пътя към всеобхватен, справедлив и траен мир“, написа Сибиха в X след срещата.
Китайският външен министър Ван подчерта вече в петък, че страната му смята, че всички участници в руско-украински конфликт трябва да участват в мирните преговори. Така той подчерта и ролята на Европа в тези преговори.
По-късно пратеникът на САЩ за Украйна, Кийт Келог, отхвърли предложението на европейски представители да седят на преговорната маса по време на мирните преговори.