Тайните на миналото се разкриват покрай Димитровград - Римска колесница и светилище на Зевс Долихен

    През 2024 година Исторически музей – Димитровград се обогати с нови и любопитни археологически находки, които в момента са обект на активно проучване. По повод Деня на археолога, завеждащият отдел "Археология" в музея, Нели Кръстева-Аврамова, представи експонатите, изложени в специална зала.

    това са всички метални компоненти от колесницата тракийски благородник

    Един от най-интересните артефакти са металните фрагменти от римска/тракийска колесница, открити в района на село Ябълково. Тези останки са били иззети от дома на иманяр и предоставени на музея със съдебно решение. Другият значим експонат е варовикова колона от светилище на Зевс, намерена от местен земеделец при работа на полето край село Бодрово.

    така е изглеждала самата колесница

    В музейната колекция вече се съхраняват открити по-рано в района артефакти като каменна брадва, кремъчни пластини и фрагмент от амфора с печат от римската епоха. Въпреки това, най-ценната находка досега са именно 14-те детайла от колесницата. Според археолозите, тя вероятно е била погребален дар за богат тракиец, но пълната история на обекта остава неизвестна заради щетите от иманярски набези.

    Находката ще премине през реставрация и консервация, като музеят в момента търси както експерти, така и дарител за покриване на разходите по процеса. В плановете е след реставрацията фрагментите да бъдат монтирани върху специална дървена конструкция, възстановявайки колесницата като музеен експонат по подобие на тази в Свищов.

    Вторият ценен артефакт — римска варовикова колона от Бодрово — има любопитна история. Местен земеделец, Иван Иванов, години наред срещал препятствие в земята по време на работа с машините си и през 2023 година решил да го извади. Първоначалната идея била да използват каменния блок за постамент на паметник на Васил Левски, но когато местните хора изчистили пръстта, разбрали, че това не е обикновен камък, а артефакт с надпис.

    Колоната се датира към 212 година и е свързана с култа към Зевс Долихен — висше божество, чието почитание е било пренесено в този регион вероятно от жреци от Долихен, римска провинция в Древна Сирия. Надписът на колоната, разчетен от д-р Николай Шаранков от НАИМ при БАН, гласи: "На най-великия Зевс Долихен, отзивчивия бог, посветиха според обещанието си жреците Аврелий Максим, Аврелий Аквила и Аврелий Аврелий". Интересен детайл е, че по времето на император Каракала името Аврелий е дадено на всички свободни граждани на Римската империя.

    Освен надписа, впечатлява и фризът на колоната, украсен с изображения на човешка глава, глава на Зевс с буйна коса и брада, овнешка глава, гирлянд с растителни мотиви и лъвска глава. В центъра на колоната има жлеб, който предполага, че върху нея е стояла статуя — теза, подкрепена от открит наблизо фрагмент от крак, обут в луксозен сандал, подобен на изобразен върху матрица със Зевс в Регионалния исторически музей в Хасково.

    И двете находки са безценни за разкриването на древната история на региона и са повод за гордост за Исторически музей – Димитровград.

    Източник: Dimitrovgrad.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини