Какво предвижда планът на Тръмп за мир в Украйна? Намеренията на САЩ придобиват все по-ясни очертания. Какво се знае до момента:
Час и половина продължи телефонният разговор между американския президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин, а шефът на руското външно разузнаване Сергей Наришкин го определи като „задълбочен и значим“. Малко преди това американският министър на отбраната Пийт Хегсет беше информирал партньорите от НАТО за новата политика на САЩ спрямо Украйна. А миналата седмица украинският новинарски портал strana.today разкри детайли около предполагаем план на САЩ за приключване на войната в Украйна в рамките на 100 дни. Въпросът е как администрацията на Тръмп си представя мира в Украйна. Тук обобщаваме какво е известно до момента.
Преотстъпване на територии в полза на Русия
Ако се вярва на изнесената от strana.today информация, до 20 април в Украйна трябва да бъде сключено примирие, което да замрази фронтовата линия в Източна Украйна. Предполагаемият план за край на войната до 100 дни предвижда също така украинските войски да се изтеглят напълно от руската област Курск. Украинският президент Володимир Зеленски пък трябва да бъде принуден да признае руския суверенитет над окупираните от руските войски украински територии.
Самият Зеленски досега е отхвърлял подобна възможност. Но пък това се вписва идеално в казаното от шефа на Пентагона Хегсет на срещата на контактната група НАТО-Украйна, че връщането към границите на Украйна преди 2014 г., т.е. преди анексирането на Кримския полуостров от Русия, е „нереалистично“, „само ще удължи войната“ и „ще причини още повече страдания“. Ето защо е твърде вероятно САЩ да поискат от Украйна официално да признае териториите, заграбени от Русия.
Европейска буферна зона, никакво членство в НАТО
Според Хегсет трайният мир трябва да включва „солидни гаранции за сигурност, за да бъде подсигурено, че войната няма да избухне отново“. Той смята, че отговорността за това трябва да поемат „боеспособни войски от Европа или извън Европа“, а според украинския сайт strana.today тези войски трябва да наблюдават демилитаризирана буферна зона по протежение на замразената фронтова линия.
Американски войски в Украйна не са вариант за администрацията на Тръмп. НАТО също не е подходящ партньор за разполагане на мироопазващи войски и затова те трябва да бъдат организирани „извън Алианса“, казва Хегсет, без да уточни как точно може да бъде постигнато това.
„Солидните гаранции за сигурност“, споменати от шефа на Пентагона, очевидно изключват членство на Украйна в НАТО. Най-вероятно от това ще произтече строг неутралитет за Украйна.
Путин е „отворен за преговори“, Зеленски е „предпазлив оптимист"
След телефонния разговор в Тръмп руският лидер изрази готовност да участва в мирни преговори. Украинският президент Зеленски, с когото Тръмп също разговаря след това, демонстрира предпазлив оптимизъм и на свой ред настоя за трайни гаранции за сигурността на страната си.
Според strana.today първите преки разговори между Путин и Зеленски ще се проведат около 1 март, а в близко бъдеще Тръмп щял да организира и международна мирна конференция, на която да се изработят детайлите за трайно мирно решение. Подробен мирен план трябва да бъде изготвен до 9 май, уточнява сайтът. Самият Тръмп междувременно обяви, че „в недалечно бъдеще“ иска да се срещне с Путин в Саудитска Арабия.
„Имаме ли сделка?" - Путин и Тръмп по време на срещата на Г-20 в Осака, Япония, през 2019 годинаСнимка: Lukas Coch/IMAGO
Съюзниците на САЩ в НАТО бяха напълно изненадани от действията на Тръмп, който очевидно не е съгласувал с тях телефонния си разговор с Путин. Европейските му партньори очакваха да научат подробности за мирния план на Мюнхенската конференция по сигурността.
Изглежда, че планът на Тръмп предвижда европейците да покрият по-голямата част от разходите за възстановяването на Украйна в размер на близо 500 милиарда щатски долара, става ясно още от изнесената от сайта strana.today информация. В същото време няма никаква яснота колко свобода ще даде Тръмп на европейците при взимането на решения.
„Путин печели войната"
Редица западни и украински експерти по сигурността критикуват плана на Тръмп, тъй като той представлява отстъпление от много от досегашните позиции на Запада относно войната в Украйна - при това отстъпление в полза на Русия. Германският военен експерт Карло Масала заяви например, че при това положение Путин печели войната, тъй като е успял да накара американците да се оттеглят от този военен конфликт.
„Това е апокалиптичен сценарий. Преговорите се водят през главите на украинците и европейците. ЕС няма да има място на масата за преговори, а само ще трябва да одобри крайния резултат. Същото изглежда важи и за Украйна“, казва Масала. „Както в продължение на три години нямахме стратегия за тази война, така сега нямаме стратегия за последиците от нея. Това е горчиво. Това е огромен провал“, добавя анализаторът.
Остра критика отправи и бившият руски дипломат Борис Бондарев, който междувременно е отявлен критик на Путин и живее в изгнание. „Тръмп иска да приключи войната бързо, като даде на Путин това, което той иска. Но Тръмп и най-близките му съратници изобщо нямат представа какъв е Путин“, предупреждава Бондарев.
От тази гледна точка датата 9 май, на която според изнесената от strana.today информация трябва да има окончателен мирен план за Украйна, също трябва да се разглежда критично. В Русия тя се отбелязва като „Ден на победата“ - над нацистка Германия.