Родната администрация би докарала Мъск до отчаяние

Може с лекота да се спестят поне 1 милиард от задаващия се ръст на разходите за чиновниците в бюджет 2025

И Илон Мъск нямаше да може да се справи с рязането на администрация у нас. Вари го, печи го, администрацията все се реформира и оптимизира и все не намалява. Ако това все пак стане, в закона за бюджетна неизменно фигурира вездесъщ текст, който гласи - каквото и да се икономиса от оптимизиране на щатове, остава за вдигане на заплати на останалите чиновници.

Има ново правителство и то на свой ред заявява, че има потенциал за съкращения в администрацията. Със същите заявки - за 30% орязване, дойде през 2021 г. и първото правителство на Промяната. Няма никакво съмнение, че това е използвано като повод за чистка, каквато обикновено е скритата цел на преструктуриранията и няма също никакво съмнение, че в последствие освободените щатове постепенно са заети от подходящи хора.

С всичките тези уговорки място за икономии и рязане на разходи в бюджет 2025 има. Какво може да си спести държавата и реално ли е да има по-рязко орязване на административни структури?

Абсурд е заплатите на всички чиновници да се вдигат  с 10%

Ръстът на разходите за възнаграждения по консолидираната фискална програма - иначе казано с включени всички публични бюджети, включително общини и еврофондове, е безспорно безсрамен. Безумно е от 2022 г. до 2025 г. разходите за персонал - с включени обезщетения и осигуровки, да растат с над 8.5 млрд. лв. - от 14.5 млрд. през 2022 на 23 млрд. лв. за 2025-а година. Това е много рязък ръст на фона на обратнопропорционално влошаване в работата на администрацията - при политическа криза и постоянни избори администрациите притихват заради отказ да се носи отговорност и съвсем спират да работят. Този ръст на няколко пъти бе представян фалшиво за реформа. През 2022 г. за ефективно управление и структурни реформи, включително увеличения на заплати, в бюджета бяха заделени 297 млн. лв. През 2024-а година със същото алиби - преодоляване на диспропорции, демек реформа, бяха заложени други 352 млн. лв. (250 млн. лв., ако извадим парите за увеличение при общинската администрация и вузовете). Върхът на всичко това беше вакханалията със заплатите в МВР, които в последния момент в зала бяха допълнително завишени, при това сериозно - с 20%, под маската на „техническа редакция“. „Сега“ посвети серия от публикации по темата.

Какъв е резултатът от тези реформи декларираха нееднократно двама служебни министри на финансите - Росица Велкова и Людмила Петкова. При всяко споменаване на политиката по доходите Петкова изтъкваше, че милионите за преодоляване на диспропорции само са ги увеличили.

Зад всичките тези приказки за внимателно и диференцирано увеличение всъщност стои поголовно вдигане на заплати на принципа „кой преварил, той заварил“. На този фон да се предлага 10% ръст на абсолютно всички заплати в администрацията, с изключение на силовите сектори, където увеличенията стигат до 75%, е безумие. Тук не може да се прави жест пред никакви синдикати - недопустимо е да се вдигат заплати на калпак след поголовното неефективно харчене на пари за персонал в предходните няколко години. Само по това перо от разходната част на бюджет 2025 биха отпаднали 834 млн. лв. разход, включително допълнителните плащания за покриване на осигуровките на тези служители.


При заплатите на МВР вероятно ще има само финна настройка


Най-огромните разходи, допуснати през 2025, са при заплатите на МВР и МО. В сектор сигурност в отделни структури се стигна до 75% ръст. Тук лошото е, че законовите промени са влезли в сила с дата 1 януари, 2025-а г.  и системата очаква изплащане на увеличените си възнаграждения със задна дата. Това не означава, че законите не могат да бъдат изменени, ако се намери достатъчно убедително политическо алиби за това. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов намекна, че темата не е затворена, като коментира, че трябва да се прецени кой какъв риск поема. Така или иначе темата е отворена покрай внесения от депутати от ПП-ДБ проект за поредни изменения в закона за МВР именно в тази част. ПП-ДБ предлагат обвързване на заплатите на униформените с регионални средни заплати - предложение, което няма да сработи, но предвиждат и промени за заплатите на държавните служители на бюро - така наречените чантаджии, и хората на трудово правоотношение. Повторното отваряне на тези текстове може да доведе до някакъв резултат в посока намаляване на разходи. Допълнителният разход за заплатите на сектор „Сигурност и отбрана“ според разчетите на МФ за 2025-а година възлизат на 2.149 млрд. лв.


12 000 щатни бройки стоят празни на изчакване

Други над 200 млн. лв. по групи изчислени или някаква сума, близка до това, могат да се отрежат от „нулиране“ на незаетата численост в администрацията. Години наред в докладите за състоянието на администрацията фигурира почти без промяна едно любопитно число. При 143 502 души в администрацията през 2023 г. - централна и общинска, незаетите щатни бройки са 12 007, от тях незаети над 6 месеца - 5421. Тези незаети бройки редовно се изтъкват като аргумент колко окаяна заради липса на достатъчно кадри е една или друга система, но явно системите си функционират и без тях. В същото време незаетите щатове се бюджетират и за тях се заделят пари в бюджетите - с изключение на незаетите щатове в МВР. Според източници от МФ там пари не се залагат заради прекалено големия ресурс и многото свободни места. Няма как да се изчисли по открити източници точен разход при орязване на тези бройки, но така или иначе потенциал има.

Опитът от предходни бюджети показва, че администрациите при натиск се справят с оптимизации, разбирай пенсиониране и орязване, на около 10% от щата. По-сериозни размествания са трудни и изискват време. Много невероятно е да се случи драматична административна реформа 2025-а година - няма време за такива размествания по линия на бюджета. Още повече, че тепърва ще се запълват регулатори и назначават хора - ще има предостатъчно промени без структурна реформа в администрацията.  


Натискът за поемане на осигуровките надали ще даде резултат веднага


Очертаващият се голям ръст на разходите при недостатъчни приходи води до здравословен натиск за по-сериозни оптимизации. Показателно е внасянето на проектопромени в Кодекса за социално осигуряване и отварянето на темата за осигурителната тежест при държавните служители. В момента техните осигуровки се поемат на 100% от бюджета, ПП-ДБ предлагат поетапно поделяне на тежестта в съотношение 60:40, стартирайки тази година със съотношение 93 към 7. Подобна мярка би имала сериозен ефект в перспектива - разходите за осигуровки на хазната за 2025-а година са заложени на 5.5 млрд. лв., но още от сега е ясно, че предложението надали ще мине. Това е ключова промяна, която ще настрои администрацията срещу трудно сформирано правителство, при това, в изпълнение на проект, внесен от опозицията. Напълно основателно е и възражението защо ПП-ДБ не внесоха този проект, докато бяха на власт. Отварянето на темата обаче може да служи като фон, на който да бъдат предприети алтернативни мерки в посока подобряване на ефективност и оптимизация на разходи.  

Едно е ясно - време за сериозно преструктуриране тази година няма и надали ще видим такова. Може обаче да се очаква, че ако кабинетът се задържи, рязането ще се наложи. В тригодишната бюджетна рамка на служебния кабинет 2026-а година е много по-фрустрираща като мерки отколкото 2025-а. По-големият проблем извън парите е затормозяването на обществените процеси от ненужна и зле работеща администрация.


НАЕТИ В АДМИНИСТРАЦИЯТА НА ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ

Данните са на НСИ и не включват МВР и МО


Численост в министерствата и незаети щатове, източник „Административен регистър"


В МВР има готовност за протести и са вероятни само частични промени.

 

Източник: http://www.segabg.com

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини