Президентът Доналд Тръмп ще обяви днес нов кръг от мащабни реципрочни мита, като ще изравни по-високите ставки, които други държави налагат върху вноса на американски стоки.
„Съвсем просто, ако те ни таксуват, ние ги таксуваме“, заяви Тръмп в неделя, обяснявайки намерението си да наложи реципрочни мита. Очаква се той да представи повече подробности за митата преди срещата си с индийския премиер Нарендра Моди, съобщи в сряда прессекретарят на Белия дом Каролайн Левит.
„Логиката зад това е много проста - други държави ограбват САЩ и че „затова президентът смята, че тази политика ще бъде от голяма полза за американските работници и ще укрепи националната ни сигурност“, обясни Левит.
Тръмп дажи заяви, че реципрочните мита е най-важното нещо, което е направил за трите седмици в Белия дом:
Очаква се реципрочните мита да засегнат най-силно развиващите се страни, особено Индия, Бразилия, Виетнам и други югоизточноазиатски и африкански държави, тъй като при тях има най-големи разлики в митата, които налагат върху американския внос, спрямо тези, които САЩ им налагат.
Например, през 2022 г. средната митническа ставка на САЩ за вноса от Индия беше 3%, докато Индия налагаше средно 9,5% мито върху американския внос, според данни на Световната банка.
Въпреки това, предвид предстоящата среща между Тръмп и Моди, двамата лидери биха могли да постигнат споразумение, което да избегне или отложи новите мита върху индийския износ за САЩ. Миналата година Индия изнесе стоки на стойност 87 милиарда долара за САЩ, докато американският износ за Индия възлезе на 42 милиарда долара, според данни на Министерството на търговията на САЩ.
Реципрочните мита се добавят към 10-процентното общо мито, което влезе в сила миналата седмица, както и към другите тарифи върху китайски стоки и по-строгите 25% мита върху стоманата и алуминия, които Тръмп обяви в понеделник.
САЩ внасят стоки, които са по-евтини за производство в чужбина или които дори не могат да се произвеждат на американска територия.
Сред продуктите, които вероятно ще поскъпнат, са медицински ръкавици, както и резистори и кондензатори – малки компоненти, използвани в микровълнови печки и перални машини, според Грег Хусизиан, партньор в адвокатската кантора Foley & Lardner, специализирана в международната търговия.
Също така европейските автомобили със сигурност ще поскъпнат значително заради реципрочните мита. В момента те се обмитяват с 2,5% в САЩ, докато американските автомобили, изнасяни за ЕС, са подложени на 10% мито.
Ако американските потребители не могат да намерят по-евтини алтернативи, те вероятно ще трябва да поемат разходите от митата, отбелязва икономистът Джъстин Уайднър от Deutsche Bank. Въпреки това, въздействието зависи и от това дали производителите, търговците на дребно или други участници във веригата на доставки ще могат да поемат част от тези разходи сами.