Военното министерство ще разплати без конкурси малко над 234 милиона лева без ДДС за спешни ремонти на военното летище „Граф Игнатиево“. Това е посочено в отговор на министъра на отбраната Атанас Запрянов на въпрос на депутата Ивайло Мирчев (ПП-ДБ).
Заради провала на няколко ръководства на Министерството на отбраната (МО) да подготвят навреме Трета авиобаза, известна като „Граф Игнатиево“, за новите изтребители F-16, последното служебно правителствео реши многомилионни поръчки от модернизацията ѝ се дават без обществени поръчки.
Министерството на отбраната е избрало фирмите по изключение от Закона за обществени поръчки, каквато възможност има за сектора на сигурността.
През годината военното министерство редовно я използва.
С новите договори сметката за ремонта на „Граф Игнатиево“ набъбва значително.
Проектът се движи с огромно закъснение и поскъпване от първоначалния план и има сериозна опасност да компрометира приемането на новите изтребители F-16.
Министерството на отбраната засега твърди, че ще „Граф Игнатиево“ ще може да приеме първите две машини, които се очаква да пристигнат през април, но има сериозна опасност те да не може да се използват пълноценно.
Какво и кой ще строи на „Граф Игнатиево"
Сега над 108 млн. лева без ДДС ще бъдат платени на „ГБС - Инфраструктурно строителство“ за изграждането на район за оперативна подготовка на самолети F-16 с шестнадесет укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища.
Обединение между „ГБС- Инфраструктурно строителство“ АД и „Главболгарстрой“ АД ще подготви хангар за обслужване и ремонт на самолет F-16 за над 64 млн. лева без ДДС.
За изграждането на район за обслужване на въоръжение и боеприпаси е сключен договор с „ГБС-Инфраструктурно строителство“ АД на обща близо 39 млн. лева без ДДС.
Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет F-16 ще бъде изграден по договор с „Джи Пи Груп“ АД на стойност над 23 млн. лева без ДДС.
За работа на подобни обекти, които изискват работа с класифицирана информация, има редица ограничения и изисквания за фирмите.
Военният министър Атанас Запрянов обясни, че се работи само с предложени и проверени от ДАНС компании.
От военното министерство посочват, че изискванията и критериите са аналогични и дори завишени в сравнение с процедурите по общия ред на Закона за обществените поръчки.
Защо набъбва сметката?
Първоначално се смяташе, че проектът ще струва общо 300 млн. лева, но тази сума се оказа недостатъчна и сметките показват, че ще надмине 500 млн. лева.
Причините за забавянето са банални и добре познати: липса на достатъчен капацитет, лошо планиране, ограничен граждански контрол, сделки по специални правила (заради секретността) и размита отговорност.
Ключова роля за проблемите около „Граф Игнатиево“ има и практиката на Министерството на отбраната да сключва договори със 100 процента авансово заплащане.
България закупи от САЩ и „Локхийд Мартин“ за общо около 5 млрд. лева за 16 изтребители F-16 Block 70.
Тази година трябва да пристигнат първите 8 машини.