80 години по-късно: Разсекретяват архивите на Народния съд

Колко са жертвите на органа и какво се знае за тях

За първи път у нас наяве ще излязат имената на всички хора, съдени от Народния съд в периода 1944-1945 г. За новия си проект в студиото на „Здравей, България“ разказа един от изследователите в екипа от учени, който се е заел със задачата - проф. Мартин Иванов.
„В самото начало на проекта сме. Някои от присъдите, с които сега работим, звучат сякаш междусъседски караници са ставали основание за разчистване на стари сметки“, отбеляза професорът.

Снимка: БГНЕС

Точната цифра на осъдените е спорна, но се знае, че са над 10 000. По време на проучването е излязла наяве историята на съдия Евтим Пандурски. Смята се, че той е бил неграмотен и е подписал смъртните присъди на 99 души в днешния Благоевград с палеца си. Осъдените от него са общо 227.

По думите на проф. Иванов Народният съд е най-добре документираното доказателство за терора по онова време. Имало райони, като този на днешен Елин Пелин, в които над 70% от присъдите били смъртни.

От архивите се открояват историите и на някои осъдени. Впечатление на историка направила тази на учителите Симеон и Надежда Дивдуркин. През март 1944 г. партизани нахлули в дома им, извлекли мъжа и го убили. Жена му свидетелствала за случилото се и година по-късно била осъдена на 12 месеца затвор и 20 хиляди лева глоба.

Източник: nova

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини