Небивал интерес към изучаването на български език в Одрин, не достигат класните стаи и преподаватели в Неделното училище

Изображение 1 от 6

    Небивал интерес към изучаването на български език в Одрин се наблюдава в града през последната година. В Неделното училище,което се помещава с сграда до българската църква „Св.Георги”през настоящата учебна година са записани 55 деца. Голяма част от тях са на изселници. Много са обаче децата от семействата на местни турци. Българчета няма. Желанието на родителите е децата след време да се включат в бизнеса им или да завършат образованието си в България.

      Неделното училище по български език е създадено през 2017 г. по инициатива на покойния отец Александър Чакрък, който служеше в храма „Св.Георги”. Първоначално в него се записват едва 6 деца. Днес училището носи неговото име, а децата са толкова много, че не могат да се запишат всички желаещи.

      Неделното училище по български език в Одрин се издържа от българската държава, чрез Генералното ни консулство в турския град. В него получават знания деца до 4 клас.Нивото е А1,2. Годишно те усвояват знания в рамките на 120 часа. Посещават занятия всяка събота. Учат български език три часа,като още един час изучават музика, научавайки български песни.

      Ръководител на Неделното училище е изселничката от България Бахтъшен Мутлу. Тя е получила учителска правоспособност в турски университет, но сега повишава квалификацията си в Софийският университет „Свети Климент Охридски”. Общият брой на преподавателите е четирима, като две от учителките идват от България. Има и музикален педагог, който също идва от нашата страна.

       Интересът към българския език в Турция е много голям. В Одрин двете класни стаи, които поддържаме вече отесняха. Не достигат преподаватели. Миналата година провеждахме онлайн обучение с деца от Текирдаг, Бърса, Артвин, но средствата тази година не позволиха да продължим. Освен в Неделното училище ,български език се изучава в Общинския културен дом. Там се водят занятия на 65 души. През последната година обаче обучението и там е преустановена,  поради ангажименти на преподавателката. Това споделя Бахтъшен Мутлу. Тя свързва интересът към българския език с желанието на наши изселници по спогодби, както и техните деца  да възстановят българското си гражданство. Интерес има и сред местните турци, които непрекъснато питат за процедурите за получаване на гражданство.  

      Самата Бахтъшен Мутлу споделя, че много обича българския език. Тя е с корени от Исперих. Баща й Бейти Бейтулов е работил в турския театър в Разград. Смята да прекара старините си в България. Иска да се установи в Кърджали. Харесала е града по време на екскурзия с децата от Неделното училище. Тя е била осъществена по проект на Министерството на образованието и науката. Подготвя екскурзия и за тази учебна година. Ротарианци от Кърджали обещаха финансова подкрепа. Убедена е ,че ще има много желаещи. Обикновено с децата пътуват и техните родители.

      Децата с голямо желание се включват в различните инициативи. Тази година се стягат за Баба Марта, готвят мартеници. Още от сега учат стихове и песни за Деня на славянската писменост и българската култура 24 май. Ще има голямо тържество с песни и стихове. Децата стягат проект „Неразказани истории на българите” за живота на нашите сънародници в Одрин и за оставеното наследство. Готви се и посещение в Свиленград.

      От Генералното консулство в Одрин много ни помагат. Учебниците и помагалата са напълно безплатни. От България ни изпращат и книги. Вече имаме голяма библиотека, разказва още Бахтъшен Мутлу.

      Тя споделя, че съботата за децата е истински празник.Те не само учат да четат и пеят, но се радват и на внимание от посетители на храма. Много българи идват в събота идват да запалят свещички и да се помолят в църквата. Те отдават почит  и на гроба на  отец Александър Чакрък. Затова на училището помага и Българската екзархия в Истанбул.

    Текст и снимки:Георги Кулов

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
    Последни новини