До края на февруари – най-късно през март, Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) очаква да получи заявление за лицензиране на площадката за строеж на VІІІ блок на АЕЦ „Козлодуй“, каза пред журналисти председателят на регулатора Цанко Бачийски в сряда. Информация за това е постъпила от проектната компания за двата нови реактора – „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“. Теренът все още няма оценка за въздействие върху околната среда, но по думите на Бачийски това не пречи на процедурата за одобряване на самата площадка като подходяща за американската технология AP-1000 на „Уестингхаус“.
Регулаторният шеф обаче не се ангажира със срок, в който агенцията ще се произнесе за лиценза, макар по нормативни документи да трябва да стане за девет месеца. Заместникът му Борислав Станимиров припомни, че одобряването на площадката за прекратения проект за АЕЦ „Белене“ е отнело две години, а на терена за VІІ блок на АЕЦ „Козлодуй“ – пет години.
„Зависи от качеството на документите, дали ще е необходима допълнителна информация . Не е невъзможно да стане и за една година“, каза Станимиров, но Бачийски отбеляза сериозния проблем с недостига на експерти в ядрения регулатор. По думите му съставът на агенцията е непопълнен на една трети и въпреки че миналата година заплатите са вдигнати с 30 процента, те пак остават само на една трета от това, което получават например служителите в ядрената централа за същата квалификация. При това положение е ясно кои позиции ще предпочетат специалистите, не е нормално лицензираният да получава три пъти повече от лицензиращият, коментира Бачийски.
С наличния състав - когато се „натуткаме"
„Някои части от графиците за лицензиране може да се съкратят, други да се наложи да се удължат, но с наличния сега състав - когато се „натуткаме“, тогава ще стане, с цялата отговорност на работата ни“, каза още шефът на АЯР.
Той припомни, че лицензирането на втората площадка за новите реактори е част от дълги процедури, следвани от одобрение на самия технически проект и за двата блока, който ще започне да се прави едва след края на 2025 г., разрешително за самия строеж и други документи. Преди всичко обаче проектната компания трябва да вземе окончателно инвестиционно решение.
Според Бачийски е възможно да се постигнат поставените от парламента индикативни срокове за въвеждане в експлоатация на VІІ блок през 2034 г.
Яснота за срока, в който ще заработят и двете мощности, тяхната цена и себестойността на произвежданата от тях енергия трябва да станат ясни до края на тази година и именно на базата на този анализ да се вземе окончателното решение и да се сключи договорът за изработката на техническия проект, а след това и поръчката на изработването на оборудването.
Срещи в САЩ за срока и финансирането на реакторите
Темата със строежа на двата реактора бе сред основните и на новия енергиен министър Жечо Станков, чиято първа визита като такъв зад граница бе в САЩ, също както и на последните му предшественици. Той бе придружаван от директора на „АЕЦ Козлодуй-Нови мощности“ Петьо Иванов и депутатът от ГЕРБ и шеф на парламентарната бюджетна комисия Делян Добрев.
С Даниел Съмнър, зам.-изпълнителен директор, който от март ще оглави „Уестингхаус Електрик Къмпани“, Даниел Липман – президент на бизнес подразделението за енергийни системи в „Уестингхаус“, Жак Биснейну - старши вицепрезидент и главен търговски директор, и Маргарет Косентино - старши вицепрезидент, отговарящ за връзките с правителствените организации , са били поставени конкретни темпове и срокове за работа за развитие на ядрения проект п оплан. Това съобщиха от Министерството на енергетиката в сряда.
Станков е подчертал необходимостта от ускоряване на процеса по реализация, без това да пречи на доброто изпълнение, а българската страна очаква едновременно качество, бързина и конкурента цена.
Станков е обсъдил финансирането на проекта с ръководството на Експортно-импортната банка на САЩ (Ексим Банк). На срещата са коментирани финансовата структура и осигуряването на средства за изграждането на двата реактора като гаранция за реализирането на проекта. Миналото лято предшественикът на Станков – Владимир Малинов, постигна принципна договорка с „Ексим Банк“ са осигуряване на финансиране от над 8 млрд. долара за американската част от проекта. Сходно споразумение бе постигнато и с южнокорейската експорто-импортна банка, която пък да покрие плащанията към изпълнителя на ядрения строеж – „Хюндай“. Отделно с проектната компания има 1.5 млрд. лв., предназначени за VІІ и VІІІ блок, а приходите от продажбата на оборудването за прекратения проект на АЕЦ „Белене“ на украинската „Енергоатом“ също са предвидени да отидат за двете нови ядрени мощности.
Сделката с Украйна за реакторите още не е ясно какво включва
Бачийски коментира, че АЯР няма никакво отношение към сделката за беленските реактори, която преди ден бе финално одобрена от украинския парламент. Агенцията единствено трябва да уведоми Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), че оборудването, което е с двойно предназначение – тоест би могло да се използва за военни цели, се продава на Украйна. Това обаче ще стане след отпътуването му за Украйна, което Бачийски също се съмнява, че може да бъде организирано в условията на война.
Той припомни, че преди да се подпише договорът за продажбата на реакторите от АЕЦ „Белене“ трябва да има решение на парламента, както и да е ясно какво точно продаваме, тъй като в политическите среди все още има мнение, че един или и четирите парогенератора на сегашното консервирано оборудване да останат резерви за АЕЦ „Козлодуй“. Според него обаче е спорно дали те са действително подходящи. Досега има два противоположни анализа за нуждата от беленските парогенератори за АЕЦ „Козлодуй“.
На пресконференцията за дейността на ядрения регулатор през 2024 г. Бачийски каза още, че агенцията започва да се подготвя с помощта на МААЕ и Департамента на САЩ по енергийните въпроси за евентуалното лицензиране на малки модулни реактори. Целта е АЯР да е подготвена, ако се появят такива предложения. Той отбеляза, че лицензирането на по-гъвкавите, по-ефективни и по-сигурни като експлоатация малки модулни реактори е доста различна и по-дълга процедура от тази за познатите ядрени блокове с голяма мощност.