Магнезий - какво влияе на абсорбцията му?

Магнезият е основен минерал. Приблизително 50% от приетия с храната магнезий се абсорбира чрез пасивни и активни транспортни механизми, като максималната абсорбция на магнезий се извършва в дисталния йеюнум и илеум на тънките черва. Абсорбцията на магнезий намалява при по-висок прием чрез храната. Бъбреците отговарят за регулирането на нивата на магнезий в кръвта.

Две форми на витамин D – 25-хидроксивитамин D и 1,25-дихидроксивитамин D, могат в ограничена степен да подобрят чревната абсорбция на магнезий.
Прекомерната консумация на алкохол може да доведе до изчерпване на магнезия, а някои диуретични лекарства могат да увеличат неговото изхвърляне чрез урината. Хранителните фибри и фитатите намаляват чревната абсорбция на магнезий.
Общото съдържание на магнезий в организма е приблизително 25 г. Около 50 до 60% от магнезия в тялото се намира в костите, а останалата част – в меките тъкани.
Функции на магнезия. Магнезият е един от минералите, които изграждат структурата на костите. Той е също така важен за регулирането на костното и минералното равновесие.
Магнезият е ключов кофактор за повече от 300 ензимни системи. Той е необходим за производството на ATP (аденозин трифосфат) и играе важна роля в синтеза и възстановяването на ДНК и протеини. Доказано е, че приемът на магнезий подобрява инсулиновата чувствителност, а епидемиологични данни показват, че високият прием на магнезий е свързан с намален риск от колоректален рак.
Магнезият подпомага нормалния метаболизъм и действието на витамин D и е необходим за нормалното мускулно съкращение и кръвосъсирването.
Колко магнезий трябва да консумираме? Тъй като магнезият се съдържа в разнообразни храни, хората с балансирано хранене обикновено приемат достатъчно количество магнезий. Препоръчителната дневна доза (ПДД) за магнезий варира в зависимост от възрастта и пола. За мъже на възраст от 19 до 30 години ПДД е 400 mg на ден, като тя се увеличава до 420 mg на ден за мъже над 31 години. За жени на възраст от 19 до 30 години ПДД е 310 mg на ден, а за жени над 31 години – 320 mg на ден.
Магнезият се намира в зелени листни зеленчуци като спанак. Той се съдържа и в пълнозърнести храни, семена и ядки. Други добри източници на магнезий са морските дарове, бобовите култури и някои млечни продукти. Рафинираните и преработени храни са бедни на магнезий.
Съдържанието на магнезий във водата за пиене варира значително. Колкото по-„твърда“ е водата, толкова по-високо е съдържанието на магнезий. Тази голяма променливост прави невъзможно точното определяне на приноса на питейната вода към общия прием на магнезий.
Способността на тънките черва да абсорбират магнезий намалява при диета с много високо съдържание на фибри и фитати, тъй като тези вещества се свързват с магнезия. Въпреки че семената и ядките са богати на фибри, те остават отличен източник на усвояем магнезий. Като цяло, абсорбцията на магнезий трябва да е достатъчна, ако се консумира препоръчителното количество фибри на ден (20 до 35 g). За разлика от това, по-високият прием на белтъчини подобрява абсорбцията и задържането на магнезий.

 

Източник: http://puls.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини