Омега-3 забавя стареенето на клетките

Приемът на омега-3 и витамин D може да подобри здравето и да намали проблемите, свързани с остаряването.

В проучване, публикувано в сп. Nature Aging, изследователите съобщават, че приемът на тези добавки в продължение на 3 години е забавил биологичното стареене с 3-4 месеца. Още по-голям ефект се наблюдава при комбинирането им с физически упражнения.

Биологичното стареене се случва на молекулярно ниво, така че дори двама души да са на една и съща възраст, телата им могат да стареят с различна скорост в зависимост от общото им здравословно състояние.

Макар че забавянето на биологичното стареене с няколко месеца може да изглежда незначително, учените смятат, че така се намалява рискът от някои заболявания, свързани с възрастта.

За да проучат този ефект, изследователите анализират данни от изследване, в което участват над 700 души, разпределени в различни групи – някои приемали плацебо, а други получавали омега-3, витамин D и/или се включвали във физически упражнения.

За да измерят ефекта върху биологичното стареене, учените взимат кръвни проби в началото и в края на изследването и ги анализират с помощта на четири биологични часовника.

Резултатите се оказват впечатляващи. В предишни анализи на същото проучване вече е било установено, че приемът на омега-3 намалява риска от падания с 10% и понижава честотата на инфекции с 13%. Освен това, комбинацията от омега-3, витамин D и физически упражнения намалява риска от прединфарктна слабост с 39% и от инвазивен рак с цели 61%.

Насърчени от тези открития, учените проверяват дали същите фактори могат да забавят и биологичното стареене. Анализът показва, че приемът на грам омега-3 дневно, извлечен от водорасли, значително забавя стареенето на клетъчно ниво. А когато към него се добавят витамин D и редовни упражнения, ефектът става още по-изразен – биологичната възраст се забавя с 3-4 месеца в рамките на три години.

Тези резултати дават надежда, че дори малки промени в начина на живот могат да окажат дългосрочно положително въздействие върху здравето и качеството на живот на възрастните хора.

Учените обясняват, че биологичното стареене се измерва чрез специални „часовници“, които проследяват промените в метилирането на ДНК. Това е процес, при който към молекулата се добавят или премахват метилови групи. Използването на няколко различни часовника е ключово за изследването, тъй като всеки от тях улавя различни аспекти на стареенето.

Оказва се, че дори самостоятелният прием на омега-3 има благоприятен ефект върху стареенето според три от анализираните епигенетични часовници. Но когато към него се добавят витамин D и редовните упражнения, ефектът става още по-силен.

В научните среди отдавна стои въпросът дали е възможно ефективно да се забави биологичното стареене при хората. Според изследователите тези резултати дават надежда, че това е напълно възможно. Макар разликата от 3-4 месеца да изглежда малка, тя би могла да има благоприятен ефект върху общественото здраве.

Въпреки обещаващите резултати, изследователите отбелязват, че засега няма категорични доказателства, че забавянето на биологичното стареене непременно води до по-дълъг живот или значително по-добро здраве. Въпреки тези положителни резултати, някои експерти предупреждават, че все още е рано да се правят генерални заключения и че са необходими допълнителни изследвания.

Макар че науката все още търси категорични доказателства, изпитаните методи – редовни упражнения и прием на определени хранителни добавки – вече се свързват с подобрено здраве.


Референции:

https://www.nature.com/articles/s43587-024-00793-y

 

Източник: http://puls.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.
Последни новини