След над десет години начело от самото създаване на „Българската независима енергийна борса“ (БНЕБ) и смяната на редица редовни и служебни правителства, от поста е освободен директорът ѝ Константин Константинов, става ясно от съобщение на „Българската фондова борса“, чието дъщерно дружество е БНЕБ.
В него се изказват благодарности към Константинов за „дългогодишните усилия по утвърждаването на Българска независима енергийна борса като прозрачен оператор, развитието на трите основни сегмента на борсата, както и на електроенергийния пазар в България“, но не се посочват мотиви за решението.
От внесеното в Търговския регистър заявление за вписване на промяната става ясно, че Константинов е подал молба за напускане, което е изненадващо за сектора, а решението за освобождаването му е взето на 6 февруари.
Съветът на директорите на БФБ е избрал на 10 февруари на поста 34-годишния Диан Боев, чийто мандат е шест месеца до провеждането на избор на нов член на борда на енергийната борса, което означава, че той спокойно може да остане начело на държавното дружество след новото попълнение на състава на директорите на борсата.
Не е ясно защо не е избран някой от досегашния висш екип на енергийната борса, което е наясно с дейността ѝ, а се слага апълно външен човек, който очевидно не е имал досег до търговията с електроенергия.
Диан Боев е неизвестно име не само за по-широката публика, но и за средите в електроенергетиката.
В разпространената от БФБ негова визитка се посочва, че е юрист по образование, магистър по европейско и международно икономическо право от Виенския университет. Последните години е работил в една от водещите международни адвокатски кантори в България, с фокус върху енергетика. Притежава опит в електроенергетиката, възобновяемата енергия, природния газ, регулаторни въпроси на европейско и местно ниво и процесуално представителство по енергийни дела.
От профила на Боев в Linkedin става ясно, че е бил сътрудник в Групата за енергетика, проекти и строителство в адвокатското дружество CMS София, в което управляващи партньори са Костадин Сирлещов и Генчо Павлов. Преди това той е работил в Районен съд Хасково. Във визитката му в самата компания се посочва, че като адвокат той е работил по граждански и търговски дела в областта на облигационното право, търговското и корпоративното право и недвижимите имоти.
В CMS той е работил върху проекти за възобновяема енергия и е консултирал клиенти относно общата регулаторна рамка на енергийните проекти в България. На пръв поглед досегашната му дейност няма нищо общо с търговията с електроенергия, каквато е дейността на БНЕБ.