Българската академия на науките, Българското дружество за защита на птиците, Фондация „По-диви Родопи“ и Фондация „Наука за природата“ оспорват със собствени експеретни оценки инвестиционния проект и доклада за въздействие върху природата към него за изграждане на три фотоволтаични електроцентрали край Маджарово. Освен тези 4 експретни възражания в РИОСВ Хасково е внесена и петиция от 6500 подписа срещу идеята за соларен прак за добив на електроенергия, батерии за съхранение и електропровод, който да го свърже с енергийната система на България. Общо становищата срещу бъдещия соларен парк са 61 – четири експретни, една петиция, както и още 55 възражения от граждани, съобщиха от РИОСВ - Хасково.
Както вече писахме проектите „Изграждане на ФЕЦ „АДД ГРИЙН 1“, „АДД ГРИЙН 2“, „АДД ГРИЙН 3“ с мощност до 1000 kWp село Горно поле, община Маджарово и кабелна линия (КЛ) 20 kV“ и докладът за въздействие върху околбната среда бяха качени в сайта на РИОСВ Хасково за обществено обсъждане на 9 януари. Едномесечният срок изтече на 9 февруари, неделя. Инвеститор е „АДД Грийн ОДД“. Мажоритарен собственик в дружеството е Адай Атаман, син на бившия областен управител на Хасково Мехмед Атаман.
Още подробности за инвестиционния план, както и мнения по темата може да видите тук
„Предстои от РИОСВ – Хасково да разгледат и обобщят всички становища, след което те ще бъдат изпратени на инвеститора. Инвеститорът ще може да защити повторно позицията си“. Това обясни за Haskovo.net директорът на РИОСВ Хасково Мариана Вълчева.
*********