Земята е постоянно променящ се обект, който включва и нейното магнитно поле. За да са в крак с тези промени, учените редовно публикуват актуализации на позицията на Северния магнитен полюс – явление, което е от съществено значение за много съвременни технологии. Наскоро бе публикуван новият Световен магнитен модел 2025 (World Magnetic Model 2025, WMM2025). Той разкрива важна информация за сегашното местоположение на Северния магнитен полюс и прогнозираното му развитие през следващите няколко години.
Какво представлява Северният магнитен полюс?
За разлика от географския Северен полюс, който е фиксирана точка, разположена на 90° северна ширина, Северният магнитен полюс е подвижен. Той се определя от движенията на течните метали във външното ядро на Земята, които генерират магнитно поле. Това постоянно движещо се поле създава магнитен полюс, който се измества с течение на времето.
Световният магнитен модел WMM и неговото актуализиране
Световният магнитен модел е основен инструмент за картографиране и прогнозиране на положението на Северния магнитен полюс. Той се актуализира на всеки пет години от Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA) и Британската геоложка служба (BGS).
Актуализацията от 2025 г. е особено важна, тъй като включва няколко забележителни подобрения. Например, в предишната версия разделителната способност (т.е. размерът на изследваната област за всяко измерване) е била 3300 км на екватора, което означава, че детайлите на магнитното поле са били сравнително големи. В модела WMM2025 разделителната способност е подобрена до 300 километра на екватора. Това означава, че сега учените могат да получат много по-подробна информация за положението на северния магнитен полюс и за магнитното поле на Земята като цяло.
Защо това е важно?
Актуализацията на глобалния магнитен модел от 2025 г. не само засяга изследователите и учените, но има и пряко въздействие върху технологиите, които използваме всеки ден, като например компасите, които сочат по посока на Северния магнитен полюс, а не на географския полюс.
Спътниковите навигационни системи като GPS, които разчитат на точността на компасите и магнитните сензори, са пряко засегнати от движенията на северния магнитен полюс. Например отклонението в положението на полюса може да доведе до грешки в изчисленията на местоположението, което от своя страна се отразява на въздушната, морската и сухопътната навигация. В резултат на това актуализирането на модела е от съществено значение, за да се гарантира, че тези системи работят безупречно, което позволява по-голяма точност при движението на самолети, кораби, превозни средства и дори смартфони.
Освен това разбирането на движението на Северния магнитен полюс е от решаващо значение за геофизиката, тъй като то предлага важни сведения за вътрешната динамика на Земята и нейното ядро.
Ускоряващото се движение на Северния магнитен полюс
От 30-те години на миналия век насам Северният магнитен полюс на Земята се е придвижил на около 2250 км от първоначалното си положение близо до Канада към Сибир. Това движение, което в началото е бавно, със скорост под 15 километра годишно, се ускорява значително от 1990 г. нататък. От 2000 г. нататък скоростта на движение на Северния магнитен полюс се увеличава значително, като вече достига 50-60 километра годишно. Тази промяна предизвиква интереса на учените, тъй като показва, че преместването не е линейно, а изглежда се засилва с течение на времето.
През последните години обаче се наблюдава неочаквано явление: преди около пет години Северният магнитен полюс внезапно се забавя, като намалява скоростта си до около 35 километра годишно. Това забавяне е най-голямото забавяне, регистрирано някога в историята на данните за полюса.
Как може да се обясни това?
Учените смятат, че тези бързи промени в скоростта, както ускоряването, така и забавянето, са свързани с промени във вътрешната динамика на Земята. По-конкретно, движенията на течните материали в земното ядро, които генерират магнитното поле, биха могли да бъдат повлияни от вариациите в температурата и топлинните течения във вътрешността на планетата. Точните механизми, които са в основата на тези промени, обаче все още са само частично проучени.
Потенциално въздействие върху бъдещето
Последиците от изместването на Северния магнитен полюс не се ограничават само до навигационните системи и електронните устройства. Някои изследователи си задават въпроса за дългосрочните последици от подобно явление. Ако настоящата тенденция се запази, магнитното поле на Земята може да бъде подложено на по-големи смущения или дори на пълно обръщане на полюсите – събитие, което вече се е случвало няколко пъти в геоложката история на Земята.
Смяната на полюсите би могла да повлияе на радиационните пояси, обграждащи нашата планета, като допълнително изложи земната повърхност на въздействието на слънчев и космически вятър. Въпреки че подобни обръщания са се случвали в миналото без драматични последици за живота, те биха могли да повлияят на съвременните ни инфраструктури, които зависят от земния магнетизъм, като например електропреносните мрежи и сателитите. Ето защо учените следят отблизо тези събития, за да предвидят и оценят потенциалните последици за околната среда и технологиите ни.